Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół we wsi Rodele

Źródło informacji: barciany.wm.pl/370581,Martwe-pszczoly-mozna-bylo-wyrzucac-z-ula-garsciami.html

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Rodele wytrucie pszczół Mirosław Jocz

Pan Mirosław Jocz, pszczelarz z przeszło czterdziestoletnim doświadczeniem, ze wsi Rodele (gmina Barciany, powiat kętrzyński, województwo warmińsko-mazurskie), to prawdopodobnie kolejna osoba poszkodowana w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonych oprysków w tym sezonie (2016).

Do wytrucia tysięcy pszczół doszło najprawdopodobniej w trakcie oprysku pola rzepaku, obok którego pan Mirosław zlokalizował ule. Z podobną sytuacją spotkał się inny pszczelarz, który po drugiej stronie tego samego pola rzepaku również postawił swoją pasiekę.

Z informacji jakie podaje serwis Barciany.wm.pl (który nagłośnił sprawę) wynika, że mimo dużej dozy pewności co do personalizacji sprawcy i strat szacowanych przez pszczelarza na kilkanaście tysięcy złotych, ten uniknie kary. Pan Mirosław nie posiadał w chwili zdarzenia ubezpieczenia od takich zagrożeń, dlatego też nie może liczyć na chociażby częściowe odzyskanie zainwestowanych środków.

Mimo tego, jak deklaruje pszczelarz, nie chodzi o stratę materialną - chodzi o pszczoły; dlatego sprawę zgłosił na policję i do powiatowego lekarza weterynarii. Niestety żadna z wymienionych instytucji nie podjęła tematu. Pan Mirosław Jocz został jedynie poinstruowany, co powinien robić w takich sytuacjach. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż interwencja dziennikarzy ww. serwisu zakończyła się w dość niezrozumiały sposób. Lekarz weterynarii odesłał ich po więcej informacji do rzecznika Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie. Problem w tym, że taka funkcja od jakiegoś czasu w tamtejszym WIWie nie istnieje.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3020

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-07-25 08:59:03

Generalnie to dziwna sytuacja, że powiatowy lekarz weterynarii nie udziela konkretnych informacji. Ciekawe też jak to wygląda od drugiej strony, czy pszczelarz nie popełnił jakiś rażących błędów... np. mimo braku zgody rolnika nie postawił tam pszczół. Albo w ogóle nie pytał. Inna sprawa to to, że nawet jak nie było pytania o zgodę i nie było zgody, to nie można wytruwać komuś pszczół!

Piotrek_Skorupka 2016-08-20 20:39:19

policja i weterynarze maja ten temat w nosie oni twierdza ze to jest walka z wiatrakami

Piotrek_Skorupka 2016-08-20 21:25:02

bedo plakali jak zabraknie pszczolek wtedy powinni za kare zapylac wszystkie kwiatki za nie

JanWysocki 2016-08-21 01:06:59

Koledzy wytrucia to poważny problem który zdarzył się prawie każdemu. Rozmowy z rolnikami i ich zapewnienia czasem są bez sensu, bo i tak robią swoje. Dziś w Bałtowie na SP kupiłem preparat Vitaeapis, który niby ma zabezpieczyć pszczoły przed opryskami. Mam zamiar zastosować go na 10 rodzin. Ponoć zabezpiecza jakieś receptory w pszczole, na które działają opryski. Czy ktoś go stosował? Śpiewka na ulotce wygląda ładnie i ponoć naukowcy go zbadali. Aż trudno uwierzyć ze to możliwe aby opryski nie działały na pszczoły po jego zastosowaniu. Sprawdzę go na zime. Ale jeżeli to prawda to to są jakieś cuda. Ale ponoć są na to dowody. Czego ci naukowcy nie wymyślą?
Cieszy mnie to że zajeli się w końcu pszczołami.  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich