Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół we wsi Rodele

Źródło informacji: barciany.wm.pl/370581,Martwe-pszczoly-mozna-bylo-wyrzucac-z-ula-garsciami.html

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Rodele wytrucie pszczół Mirosław Jocz

Pan Mirosław Jocz, pszczelarz z przeszło czterdziestoletnim doświadczeniem, ze wsi Rodele (gmina Barciany, powiat kętrzyński, województwo warmińsko-mazurskie), to prawdopodobnie kolejna osoba poszkodowana w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonych oprysków w tym sezonie (2016).

Do wytrucia tysięcy pszczół doszło najprawdopodobniej w trakcie oprysku pola rzepaku, obok którego pan Mirosław zlokalizował ule. Z podobną sytuacją spotkał się inny pszczelarz, który po drugiej stronie tego samego pola rzepaku również postawił swoją pasiekę.

Z informacji jakie podaje serwis Barciany.wm.pl (który nagłośnił sprawę) wynika, że mimo dużej dozy pewności co do personalizacji sprawcy i strat szacowanych przez pszczelarza na kilkanaście tysięcy złotych, ten uniknie kary. Pan Mirosław nie posiadał w chwili zdarzenia ubezpieczenia od takich zagrożeń, dlatego też nie może liczyć na chociażby częściowe odzyskanie zainwestowanych środków.

Mimo tego, jak deklaruje pszczelarz, nie chodzi o stratę materialną - chodzi o pszczoły; dlatego sprawę zgłosił na policję i do powiatowego lekarza weterynarii. Niestety żadna z wymienionych instytucji nie podjęła tematu. Pan Mirosław Jocz został jedynie poinstruowany, co powinien robić w takich sytuacjach. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż interwencja dziennikarzy ww. serwisu zakończyła się w dość niezrozumiały sposób. Lekarz weterynarii odesłał ich po więcej informacji do rzecznika Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie. Problem w tym, że taka funkcja od jakiegoś czasu w tamtejszym WIWie nie istnieje.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2777

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-07-25 08:59:03

Generalnie to dziwna sytuacja, że powiatowy lekarz weterynarii nie udziela konkretnych informacji. Ciekawe też jak to wygląda od drugiej strony, czy pszczelarz nie popełnił jakiś rażących błędów... np. mimo braku zgody rolnika nie postawił tam pszczół. Albo w ogóle nie pytał. Inna sprawa to to, że nawet jak nie było pytania o zgodę i nie było zgody, to nie można wytruwać komuś pszczół!

Piotrek_Skorupka

2016-08-20 20:39:19

policja i weterynarze maja ten temat w nosie oni twierdza ze to jest walka z wiatrakami

Piotrek_Skorupka

2016-08-20 21:25:02

bedo plakali jak zabraknie pszczolek wtedy powinni za kare zapylac wszystkie kwiatki za nie

JanWysocki

2016-08-21 01:06:59

Koledzy wytrucia to poważny problem który zdarzył się prawie każdemu. Rozmowy z rolnikami i ich zapewnienia czasem są bez sensu, bo i tak robią swoje. Dziś w Bałtowie na SP kupiłem preparat Vitaeapis, który niby ma zabezpieczyć pszczoły przed opryskami. Mam zamiar zastosować go na 10 rodzin. Ponoć zabezpiecza jakieś receptory w pszczole, na które działają opryski. Czy ktoś go stosował? Śpiewka na ulotce wygląda ładnie i ponoć naukowcy go zbadali. Aż trudno uwierzyć ze to możliwe aby opryski nie działały na pszczoły po jego zastosowaniu. Sprawdzę go na zime. Ale jeżeli to prawda to to są jakieś cuda. Ale ponoć są na to dowody. Czego ci naukowcy nie wymyślą?
Cieszy mnie to że zajeli się w końcu pszczołami.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.