Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół we wsi Rodele

Źródło informacji: barciany.wm.pl/370581,Martwe-pszczoly-mozna-bylo-wyrzucac-z-ula-garsciami.html

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Rodele wytrucie pszczół Mirosław Jocz

Pan Mirosław Jocz, pszczelarz z przeszło czterdziestoletnim doświadczeniem, ze wsi Rodele (gmina Barciany, powiat kętrzyński, województwo warmińsko-mazurskie), to prawdopodobnie kolejna osoba poszkodowana w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonych oprysków w tym sezonie (2016).

Do wytrucia tysięcy pszczół doszło najprawdopodobniej w trakcie oprysku pola rzepaku, obok którego pan Mirosław zlokalizował ule. Z podobną sytuacją spotkał się inny pszczelarz, który po drugiej stronie tego samego pola rzepaku również postawił swoją pasiekę.

Z informacji jakie podaje serwis Barciany.wm.pl (który nagłośnił sprawę) wynika, że mimo dużej dozy pewności co do personalizacji sprawcy i strat szacowanych przez pszczelarza na kilkanaście tysięcy złotych, ten uniknie kary. Pan Mirosław nie posiadał w chwili zdarzenia ubezpieczenia od takich zagrożeń, dlatego też nie może liczyć na chociażby częściowe odzyskanie zainwestowanych środków.

Mimo tego, jak deklaruje pszczelarz, nie chodzi o stratę materialną - chodzi o pszczoły; dlatego sprawę zgłosił na policję i do powiatowego lekarza weterynarii. Niestety żadna z wymienionych instytucji nie podjęła tematu. Pan Mirosław Jocz został jedynie poinstruowany, co powinien robić w takich sytuacjach. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż interwencja dziennikarzy ww. serwisu zakończyła się w dość niezrozumiały sposób. Lekarz weterynarii odesłał ich po więcej informacji do rzecznika Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie. Problem w tym, że taka funkcja od jakiegoś czasu w tamtejszym WIWie nie istnieje.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3560

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-07-25 08:59:03

Generalnie to dziwna sytuacja, że powiatowy lekarz weterynarii nie udziela konkretnych informacji. Ciekawe też jak to wygląda od drugiej strony, czy pszczelarz nie popełnił jakiś rażących błędów... np. mimo braku zgody rolnika nie postawił tam pszczół. Albo w ogóle nie pytał. Inna sprawa to to, że nawet jak nie było pytania o zgodę i nie było zgody, to nie można wytruwać komuś pszczół!

Piotrek_Skorupka 2016-08-20 20:39:19

policja i weterynarze maja ten temat w nosie oni twierdza ze to jest walka z wiatrakami

Piotrek_Skorupka 2016-08-20 21:25:02

bedo plakali jak zabraknie pszczolek wtedy powinni za kare zapylac wszystkie kwiatki za nie

JanWysocki 2016-08-21 01:06:59

Koledzy wytrucia to poważny problem który zdarzył się prawie każdemu. Rozmowy z rolnikami i ich zapewnienia czasem są bez sensu, bo i tak robią swoje. Dziś w Bałtowie na SP kupiłem preparat Vitaeapis, który niby ma zabezpieczyć pszczoły przed opryskami. Mam zamiar zastosować go na 10 rodzin. Ponoć zabezpiecza jakieś receptory w pszczole, na które działają opryski. Czy ktoś go stosował? Śpiewka na ulotce wygląda ładnie i ponoć naukowcy go zbadali. Aż trudno uwierzyć ze to możliwe aby opryski nie działały na pszczoły po jego zastosowaniu. Sprawdzę go na zime. Ale jeżeli to prawda to to są jakieś cuda. Ale ponoć są na to dowody. Czego ci naukowcy nie wymyślą?
Cieszy mnie to że zajeli się w końcu pszczołami.  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.