Portal Pszczelarski

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach - relacja z wydarzenia

Artykuł zaktualizowany po nadesłaniu informacji od pana Kazimierza Wiśniowskiego, sekretarza Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

relacja z wydarzenia XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach

Setki osób odwiedziły w niedzielę 10 lipca Polanę Hamerla w lesie murckowskim w Katowicach. Świętowali tam śląscy pszczelarze. 

Trutowisko "Murcki" istnieje od 50 lat. To aktualnie około 120 kolorowych ulików (momentami nawet 500), ukrytych w sercu lasu. Hodowane tu trutnie zapładniają pszczele matki. 

Na zorganizowane już po raz 15. na murckowskim trutowisku święto pszczelarzy przyjechali goście m.in. z Małopolski, Podkarpacia, Opola, Częstochowy, Warmii i Republiki Czeskiej. Samochodów było tak wiele, że część zaparkowanych było na drogach leśnych, a nie na wyznaczonych parkingach. Łatwiejsze życie mieli rowerzyści – mogli dojechać na miejsce spotkania i zostawić rowery pod drzewami. 

Doroczne spotkanie na murckowskim trutowisku ma charakter festynu ze straganami pełnymi uli, ulików, ramek, wosku i węzy oraz najróżniejszych akcesoriów przydatnych w hodowli pszczół. Można było kupić różne rodzaje miodów z pasiek na Śląsku, Żywiecczyźnie, z Małopolski, a nawet Warmii i Mazur.  

Panie chętnie korzystały z peelingu dłoni kremem z dodatkiem pyłku pszczelego, dzieci mogły zaś spróbować snycerstwa czyli rzeźby w drewnie. 

Kto zmęczył się chodzeniem między straganami, mógł usiąść na ławeczce, zjeść pieczoną kiełbasę i napić się chłodnego piwa, a przy okazji posłuchać śląskich przyśpiewek w wykonaniu chóru Zorza z Wyr. 

Niedzielne świętowanie rozpoczęła polowa Msza Święta, sprawowana w intencji pszczelarzy i ich rodzi. Odprawili ją: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. Marek Szkudło, ks. Grzegorz Kotyczka, duszpasterz pszczelarzy śląskich, ks. Mikołaj Skawiński, duszpasterz śląskich leśników oraz o. Alan Rusek OFM, proboszcz parafii Katowice-Panewniki.

Zobacz również:

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach - fotorelacja

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach (zapowiedź wydarzenia)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2632

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.