Portal Pszczelarski

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach - relacja z wydarzenia

Artykuł zaktualizowany po nadesłaniu informacji od pana Kazimierza Wiśniowskiego, sekretarza Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

relacja z wydarzenia XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach

Setki osób odwiedziły w niedzielę 10 lipca Polanę Hamerla w lesie murckowskim w Katowicach. Świętowali tam śląscy pszczelarze. 

Trutowisko "Murcki" istnieje od 50 lat. To aktualnie około 120 kolorowych ulików (momentami nawet 500), ukrytych w sercu lasu. Hodowane tu trutnie zapładniają pszczele matki. 

Na zorganizowane już po raz 15. na murckowskim trutowisku święto pszczelarzy przyjechali goście m.in. z Małopolski, Podkarpacia, Opola, Częstochowy, Warmii i Republiki Czeskiej. Samochodów było tak wiele, że część zaparkowanych było na drogach leśnych, a nie na wyznaczonych parkingach. Łatwiejsze życie mieli rowerzyści – mogli dojechać na miejsce spotkania i zostawić rowery pod drzewami. 

Doroczne spotkanie na murckowskim trutowisku ma charakter festynu ze straganami pełnymi uli, ulików, ramek, wosku i węzy oraz najróżniejszych akcesoriów przydatnych w hodowli pszczół. Można było kupić różne rodzaje miodów z pasiek na Śląsku, Żywiecczyźnie, z Małopolski, a nawet Warmii i Mazur.  

Panie chętnie korzystały z peelingu dłoni kremem z dodatkiem pyłku pszczelego, dzieci mogły zaś spróbować snycerstwa czyli rzeźby w drewnie. 

Kto zmęczył się chodzeniem między straganami, mógł usiąść na ławeczce, zjeść pieczoną kiełbasę i napić się chłodnego piwa, a przy okazji posłuchać śląskich przyśpiewek w wykonaniu chóru Zorza z Wyr. 

Niedzielne świętowanie rozpoczęła polowa Msza Święta, sprawowana w intencji pszczelarzy i ich rodzi. Odprawili ją: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. Marek Szkudło, ks. Grzegorz Kotyczka, duszpasterz pszczelarzy śląskich, ks. Mikołaj Skawiński, duszpasterz śląskich leśników oraz o. Alan Rusek OFM, proboszcz parafii Katowice-Panewniki.

Zobacz również:

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach - fotorelacja

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach (zapowiedź wydarzenia)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3076

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Projekt Bzykająca Przyczepka

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.