Portal Pszczelarski

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach - relacja z wydarzenia

Artykuł zaktualizowany po nadesłaniu informacji od pana Kazimierza Wiśniowskiego, sekretarza Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

relacja z wydarzenia XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach

Setki osób odwiedziły w niedzielę 10 lipca Polanę Hamerla w lesie murckowskim w Katowicach. Świętowali tam śląscy pszczelarze. 

Trutowisko "Murcki" istnieje od 50 lat. To aktualnie około 120 kolorowych ulików (momentami nawet 500), ukrytych w sercu lasu. Hodowane tu trutnie zapładniają pszczele matki. 

Na zorganizowane już po raz 15. na murckowskim trutowisku święto pszczelarzy przyjechali goście m.in. z Małopolski, Podkarpacia, Opola, Częstochowy, Warmii i Republiki Czeskiej. Samochodów było tak wiele, że część zaparkowanych było na drogach leśnych, a nie na wyznaczonych parkingach. Łatwiejsze życie mieli rowerzyści – mogli dojechać na miejsce spotkania i zostawić rowery pod drzewami. 

Doroczne spotkanie na murckowskim trutowisku ma charakter festynu ze straganami pełnymi uli, ulików, ramek, wosku i węzy oraz najróżniejszych akcesoriów przydatnych w hodowli pszczół. Można było kupić różne rodzaje miodów z pasiek na Śląsku, Żywiecczyźnie, z Małopolski, a nawet Warmii i Mazur.  

Panie chętnie korzystały z peelingu dłoni kremem z dodatkiem pyłku pszczelego, dzieci mogły zaś spróbować snycerstwa czyli rzeźby w drewnie. 

Kto zmęczył się chodzeniem między straganami, mógł usiąść na ławeczce, zjeść pieczoną kiełbasę i napić się chłodnego piwa, a przy okazji posłuchać śląskich przyśpiewek w wykonaniu chóru Zorza z Wyr. 

Niedzielne świętowanie rozpoczęła polowa Msza Święta, sprawowana w intencji pszczelarzy i ich rodzi. Odprawili ją: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. Marek Szkudło, ks. Grzegorz Kotyczka, duszpasterz pszczelarzy śląskich, ks. Mikołaj Skawiński, duszpasterz śląskich leśników oraz o. Alan Rusek OFM, proboszcz parafii Katowice-Panewniki.

Zobacz również:

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach - fotorelacja

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach (zapowiedź wydarzenia)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3781

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi