Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w powiecie lidzbarskim 2016

Teren zagrożony zgnilcem amerykańskim. Źródło informacji: ro.com.pl/choroba-w-pasiece/01285872

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie zgnilec amerykański województwo warmińsko-mazurkie powiat lidzbarski

Wpis z dnia 19.08.2016 r. [2]

Na podstawie informacji opublikowanych w dniu 19 sierpnia 2016 r. na łamach serwisu internetowego Radio Olsztyn, z przykrością zawiadamiamy, że wykryto kolejne źródło zgnilca amerykańskiego (zakaźnej choroby pszczół) w powiecie lidzbarskim. Tym razem ognisko choroby wykryto w pasiece w gminie Orneta, w pobliżu Henrykowa.

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał rozporządzenie, w którym uznał za obszar zagrożony chorobą część powiatów lidzbarskiego i braniewskiego, tj.:

- od zachodu - miejsowości Pakosze, Gieduty i Bażyny;

- od wschodu - miejscowości Pełty, Lechowo i Mingajny;

- od północy - miejscowości Pełty, Pajtuny i Bażyny;

- od południa - drogi wojewódzkie nr 509 i 512.

W tym obszarze zakazane jest przemieszczanie rodzin pszczelich, matek, czerwiu, miodu oraz narzędzi i sprzętów używanych w pasiekach. Nie wolno również organizować targów i wystaw pszczelarskich.

Wpis z dnia 06.07.2016 r. [1]

Na podstawie informacji opublikowanych w dniu 4 lipca 2016 r. na łamach serwisu internetowego Radio Olsztyn, z przykrością zawiadamiamy, że na terenie powiatu lidzbarskiego (województwo warmińsko-mazurskie) pojawił się zgnilec amerykański.

Zgnilec amerykański został odkryty w pasiece w miejscowości Augustyny (ok. 60 km od Elbląga i 50 km od Lidzbarku Warmińskiego).

Powiatowy lekarz weterynarii wyznaczył obszar zagrożony zgnilcem amerykańskim:

- od zachodu - miejscowość Chwalęcin;

- od wschodu - jezioro Taftowo;

- od północy - gminna trasa prowadząca z Glebisk do Bornit;

- od południa - droga od Krzykał do Bażyn.

W tym obszarze zakazane jest przemieszczanie rodzin pszczelich, matek, czerwiu oraz miodu.

Zaplanowane zostały również przeglądy pasiek.

O terminie zakończenia zakazu związanego z występowaniem tej poważnej choroby pszczół na terenie powiatu lidzbarskiego ma zadecydować powiatowy lekarz weterynarii.

Opracowano na podstawie:

[1] Radio Olsztyn, Choroba w pasiece, http://ro.com.pl/choroba-w-pasiece/01285872, Data odczytu: 06.07.2016 r.

[2] Radio Olsztyn, Zgnilec amerykański znów zaatakował pszczoły, http://ro.com.pl/zgnilec-amerykanski-znow-zaatakowal-pszczoly/01293884, Data odczytu: 19.08.2016 r.

Zobacz również:

Zgnilec amerykański w powiecie elbląskim i braniewskim 2016

 

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4223

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2016-07-06 08:35:16

powarzna sprawa ze zgnilcem nie ma do smiechu jest tylko palenie

michal1972

2016-07-06 11:06:40

Z tego co pamiętam, to nie pierwszy przypadek w tym rejonie. W zeszłym roku było wskazanych bodajże 30 ognisk zgnilca amerykańskiego.

JanWysocki

2016-08-20 23:31:04

Z tego co słyszałem to nowy preparat Vitaeapis (http://www.vitaeapis.com/) może pomóc w tym problemie.
Podniesienie instynktu higienicznego rodziny pszczelej sprawi, że czerw zostanie przez pszczoły zawczasu wyrzucony. Tak sugerują producenci. Wydaje mi się, że to ma sens. Co szkodzi to sprawdzić?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.