Portal Pszczelarski

Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Baner promujący akcję: Społeczny Monitoring pszczół w ramach: Adoptuj pszczołę organizowaną przez Greenpeace. Źródło informacji i obrazka: monitoringpszczol.pl/index.php?page=o-badaniu

akcja pszczelarska Społeczny Monitoring pszczół Wielki Spis Zapylaczy Adoptuj Pszczołę Adoptuj Pszczołę 3 Greenpeace Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda pszczolinkowate Andrenidae smuklikowate Halictidae obrostki Dasypoda altercator porobnica włochatka Anthophora plumipes murarka ogrodowa Osmia rufa L. miesierkowate Megachilidae makatka zwyczajna Anthidium manicatum kornutka koniczynowa Eucera longicornis L.

Społeczny Monitoring Pszczół to kolejne przedsięwzięcie Greenpeace na rzecz pszczołowatych. Niniejsza akcja pszczelarska ma charakter inny niż dotychczasowe.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wielki Spis Zapylaczy
2. Społeczny Monitoring Pszczół
3. Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace - artykuły powiązane

 

1. Wielki Spis Zapylaczy 
Trzecia edycja Adoptuj Pszczołę, w odróżnieniu od poprzednich pszczelich akcji Greenpeace, nosi nazwę Wielki Spis Zapylaczy. Tym razem, zamiast budować hotele dla dzikich zapylaczy, Greenpeace postanowił przeprowadzić wraz z naukowcami badanie.

Akcja została podzielona na 3 etapy: "Policzmy pszczoły!", "Jak się pszczoły mają?" i "Co pszczoły czują?".

Pierwszy z nich dotyczy uruchomienia platformy internetowej, dzięki której możliwe będzie dodawanie i przypinanie na mapie zdjęć zapylaczy. Ten etap organizowany jest poprzez serwis: Społeczny Monitoring Pszczół (monitoringpszczol.pl).

Drugi związany będzie z budową kilkunastu stacji badawczych wyposażonych w kamery i specjalne czujniki rozlokawanych po całej Polsce. Dzięki nim możliwa będzie obserwacja codziennego życia zapylaczy.

W trzecim etapie prowadzone będą testy ukierunkowane na różnego rodzaju czynniki mające wpływ na polskie zapylacze.

Efektem Wielkiego Spisu Zapylaczy ma być uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak polskie społeczeństwo powinno funkcjonować, aby nie szkodzić pszczołom.

2. Społeczny Monitoring Pszczół 
Jak inaczej niż "Społeczny Monitoring Pszczół" można nazwać badanie populacji pszczół prowadzone w modelu nauki obywatelskiej? Pewnie kilka pomysłów by się znalazło, ale czy byłyby tak trafne?

Dlaczego decyzja padła na włączenie do badania populacji pszczół osób niekoniecznie związanych ze środowiskiem naukowym? Przecież istnieć będzie duże prawdopodobieństwo mylenia owadów! Okazuje się, że odpowiedź jest dość prosta. Chcąc realizować przedsięwzięcie na tak szeroką skalę (terytorium Polski), określić zagęszczenie pszczoły miodnej i trzmieli w różnych siedliskach przyrodniczych, oszacować udział badanych grup zapylaczy występujących w badanych siedliskach przyrodniczych oraz ocenić w nich współwystępowanie pszczoły miodnej i trzmieli, trzeba było włączyć w akcję wolontariuszy wyposażonych w aparaty fotograficzne lub urządzenia z aparatami. Wąskie grono naukowców samo nie byłoby w stanie poradzić sobie z tak dużym obszarem badawczym. A co z poprawnością klasyfikowania owadów? Nad poprawnością wskazać czuwać będą państwo Anna i Lech Krzystofiakowie.

Wolontariusze mogą przesyłać zdjęcia napotkanych pszczół, trzmieli i innych pszczołowatych, wraz z informacją o miejscu i czasie wykonania tychże fotografii, poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie akcji. Wśród innych pszczołowatych niż pszczoły miodne i trzmiele, wskazać będzie można owady z następujących rodzin: pszczolinkowatych (Andrenidae), smuklikowatych (Halictidae), obrostek (Dasypoda altercator), porobnic włochatek (Anthophora plumipes), murarek (Osmia rufa), miesierkowatych (Megachilidae), makatek (Anthidium manicatum) i kornutek (Eucera longicornis).

Kto realizuje pilotażową wersję Społecznego Monitoringu Pszczół? Wspomniana Fundacja Greenpeace Polska oraz Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda.

Jak dużym zainteresowaniem cieszy się akcja? Śmiało można stwierdzić, że bardzo dużym! Zresztą można się o tym przekonać odwiedzając zakładkę Mapa na stronie: http://monitoringpszczol.pl/mapa/

3. Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace - artykuły powiązane 

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2646

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-05-31 07:41:40

Mam smartphona i sprawne palce. Czas wyruszyć na poszukiwania miejskich pszczół!

Adam_Poch

2016-05-31 19:49:34

Fajna akcja. Też wezmę w niej udział.

Sylwek

2016-06-19 08:37:22

Akcja może i ma rację bytu, ale to tylko populizm. Nie widzę sensu w robieniu zdjęć pszczołom miodnym. Co innego zadrzechni fioletowej i innym pszczołom samotnicom, ale zwykle niewiele osób wie jak one wyglądają.

tulipan

2017-01-03 17:14:33

chętnie zaproszę w swoje okolice żeby robili duże programy

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.