Portal Pszczelarski

Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace

Baner promujący akcję: Społeczny Monitoring pszczół w ramach: Adoptuj pszczołę organizowaną przez Greenpeace. Źródło informacji i obrazka: monitoringpszczol.pl/index.php?page=o-badaniu

akcja pszczelarska Społeczny Monitoring pszczół Wielki Spis Zapylaczy Adoptuj Pszczołę Adoptuj Pszczołę 3 Greenpeace Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda pszczolinkowate Andrenidae smuklikowate Halictidae obrostki Dasypoda altercator porobnica włochatka Anthophora plumipes murarka ogrodowa Osmia rufa L. miesierkowate Megachilidae makatka zwyczajna Anthidium manicatum kornutka koniczynowa Eucera longicornis L.

Społeczny Monitoring Pszczół to kolejne przedsięwzięcie Greenpeace na rzecz pszczołowatych. Niniejsza akcja pszczelarska ma charakter inny niż dotychczasowe.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wielki Spis Zapylaczy
2. Społeczny Monitoring Pszczół
3. Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace - artykuły powiązane

 

1. Wielki Spis Zapylaczy 
Trzecia edycja Adoptuj Pszczołę, w odróżnieniu od poprzednich pszczelich akcji Greenpeace, nosi nazwę Wielki Spis Zapylaczy. Tym razem, zamiast budować hotele dla dzikich zapylaczy, Greenpeace postanowił przeprowadzić wraz z naukowcami badanie.

Akcja została podzielona na 3 etapy: "Policzmy pszczoły!", "Jak się pszczoły mają?" i "Co pszczoły czują?".

Pierwszy z nich dotyczy uruchomienia platformy internetowej, dzięki której możliwe będzie dodawanie i przypinanie na mapie zdjęć zapylaczy. Ten etap organizowany jest poprzez serwis: Społeczny Monitoring Pszczół (monitoringpszczol.pl).

Drugi związany będzie z budową kilkunastu stacji badawczych wyposażonych w kamery i specjalne czujniki rozlokawanych po całej Polsce. Dzięki nim możliwa będzie obserwacja codziennego życia zapylaczy.

W trzecim etapie prowadzone będą testy ukierunkowane na różnego rodzaju czynniki mające wpływ na polskie zapylacze.

Efektem Wielkiego Spisu Zapylaczy ma być uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak polskie społeczeństwo powinno funkcjonować, aby nie szkodzić pszczołom.

2. Społeczny Monitoring Pszczół 
Jak inaczej niż "Społeczny Monitoring Pszczół" można nazwać badanie populacji pszczół prowadzone w modelu nauki obywatelskiej? Pewnie kilka pomysłów by się znalazło, ale czy byłyby tak trafne?

Dlaczego decyzja padła na włączenie do badania populacji pszczół osób niekoniecznie związanych ze środowiskiem naukowym? Przecież istnieć będzie duże prawdopodobieństwo mylenia owadów! Okazuje się, że odpowiedź jest dość prosta. Chcąc realizować przedsięwzięcie na tak szeroką skalę (terytorium Polski), określić zagęszczenie pszczoły miodnej i trzmieli w różnych siedliskach przyrodniczych, oszacować udział badanych grup zapylaczy występujących w badanych siedliskach przyrodniczych oraz ocenić w nich współwystępowanie pszczoły miodnej i trzmieli, trzeba było włączyć w akcję wolontariuszy wyposażonych w aparaty fotograficzne lub urządzenia z aparatami. Wąskie grono naukowców samo nie byłoby w stanie poradzić sobie z tak dużym obszarem badawczym. A co z poprawnością klasyfikowania owadów? Nad poprawnością wskazać czuwać będą państwo Anna i Lech Krzystofiakowie.

Wolontariusze mogą przesyłać zdjęcia napotkanych pszczół, trzmieli i innych pszczołowatych, wraz z informacją o miejscu i czasie wykonania tychże fotografii, poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie akcji. Wśród innych pszczołowatych niż pszczoły miodne i trzmiele, wskazać będzie można owady z następujących rodzin: pszczolinkowatych (Andrenidae), smuklikowatych (Halictidae), obrostek (Dasypoda altercator), porobnic włochatek (Anthophora plumipes), murarek (Osmia rufa), miesierkowatych (Megachilidae), makatek (Anthidium manicatum) i kornutek (Eucera longicornis).

Kto realizuje pilotażową wersję Społecznego Monitoringu Pszczół? Wspomniana Fundacja Greenpeace Polska oraz Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda.

Jak dużym zainteresowaniem cieszy się akcja? Śmiało można stwierdzić, że bardzo dużym! Zresztą można się o tym przekonać odwiedzając zakładkę Mapa na stronie: http://monitoringpszczol.pl/mapa/

3. Społeczny Monitoring Pszczół - akcja Greenpeace - artykuły powiązane 

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3431

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-05-31 07:41:40

Mam smartphona i sprawne palce. Czas wyruszyć na poszukiwania miejskich pszczół!

Adam_Poch 2016-05-31 19:49:34

Fajna akcja. Też wezmę w niej udział.

Sylwek 2016-06-19 08:37:22

Akcja może i ma rację bytu, ale to tylko populizm. Nie widzę sensu w robieniu zdjęć pszczołom miodnym. Co innego zadrzechni fioletowej i innym pszczołom samotnicom, ale zwykle niewiele osób wie jak one wyglądają.

tulipan 2017-01-03 17:14:33

chętnie zaproszę w swoje okolice żeby robili duże programy



  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Prawidłowa lokalizacja pasieki – jak ją wybrać?

Ramka pracy – metoda walki z warrozą

Linia pszczół car: PWJOT

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie