Portal Pszczelarski

Pszczoła murarka - pierwszy lokator owadziego hotelu w Radlinie

Pszczoła murarka w Radlinie. Autor zdjęć: Remigiusz Śmietana

murarka ogrodowa Osmia rufa L. hotel dla pszczół Radlin

W artykule 15 nowych hoteli dla owadów w Radlinie informowaliśmy o ambitnym, właściwym i godnym naśladowania przedsięwzięciu, nakierowanym na ochronę owadów zapylających. Z pewnością wiele osób było ciekawych, czy znajdzie się popyt na miejsca w 15 solidnych, drewnianych hotelach dla dzikich zapylaczy. Okazuje się, że na efekt nie trzeba było długo czekać.

W okolicach maja pojawili się pierwsi lokatorzy owadzich hoteli. Wśród nich jest m.in. murarka ogrodowa (Osmiar rufa L.) - pszczoła samotnica, która choć nie buduje plastrów i nie znosi do nich nektaru to bierze czynny udział w zapylaniu roślin.

Życie dzikich zapylaczy można podziwiać w dużych hotelach dla dzikich zapylaczy usytuowanych m.in. przez Urzędem Miejskim w Radlinie, na osiedlu familoków Emma oraz przy tężni solankowej. Mniejsze obiekty zlokalizowane są przy radlińskich placówkach edukacyjnych.

Warto przypomnieć, że w mieście, obok wspomnianych hoteli dla dzikich zapylaczy, pojawiły się także solidnie wykonane tablice informacyjne, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogą poszerzać swoją wiedzę o pszczołach i ich życiu. Można na nich znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: dlaczego życie pszczół ma tak duże znaczenie oraz czym są hotele dla owadów. 

Hotele dla pszczół oraz tablice informacyjne stanowią kolejny zrealizowany element strategii włodarzy Radlina, ukierunkowanej na edukację w zakresie szeroko pojętego pszczelarstwa i jednocześnie kolejny argument, aby Radlin dumnie nazywać miastem z sercem dla owadów!

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2090

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis

2016-05-17 21:32:12

No i proszę. Jak tak dalej pójdzie to Radlin będzie bardziej znany od Pszczelej Woli. Niech inne miasta biorą przykład!

marcin

2016-05-19 19:15:15

Osobiście jestem pod wrażeniem tego, z jakim zaangażowaniem i wytrwałością władze Radlina kontynuują swój projekt. Trzymam za nich kciuki. Gdy pojawi się coś kolejnego, z przyjemnością o tym napiszę :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.