Portal Pszczelarski

Pszczoła murarka - pierwszy lokator owadziego hotelu w Radlinie

Pszczoła murarka w Radlinie. Autor zdjęć: Remigiusz Śmietana

murarka ogrodowa Osmia rufa L. hotel dla pszczół Radlin

W artykule 15 nowych hoteli dla owadów w Radlinie informowaliśmy o ambitnym, właściwym i godnym naśladowania przedsięwzięciu, nakierowanym na ochronę owadów zapylających. Z pewnością wiele osób było ciekawych, czy znajdzie się popyt na miejsca w 15 solidnych, drewnianych hotelach dla dzikich zapylaczy. Okazuje się, że na efekt nie trzeba było długo czekać.

W okolicach maja pojawili się pierwsi lokatorzy owadzich hoteli. Wśród nich jest m.in. murarka ogrodowa (Osmiar rufa L.) - pszczoła samotnica, która choć nie buduje plastrów i nie znosi do nich nektaru to bierze czynny udział w zapylaniu roślin.

Życie dzikich zapylaczy można podziwiać w dużych hotelach dla dzikich zapylaczy usytuowanych m.in. przez Urzędem Miejskim w Radlinie, na osiedlu familoków Emma oraz przy tężni solankowej. Mniejsze obiekty zlokalizowane są przy radlińskich placówkach edukacyjnych.

Warto przypomnieć, że w mieście, obok wspomnianych hoteli dla dzikich zapylaczy, pojawiły się także solidnie wykonane tablice informacyjne, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogą poszerzać swoją wiedzę o pszczołach i ich życiu. Można na nich znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: dlaczego życie pszczół ma tak duże znaczenie oraz czym są hotele dla owadów. 

Hotele dla pszczół oraz tablice informacyjne stanowią kolejny zrealizowany element strategii włodarzy Radlina, ukierunkowanej na edukację w zakresie szeroko pojętego pszczelarstwa i jednocześnie kolejny argument, aby Radlin dumnie nazywać miastem z sercem dla owadów!

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2885

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2016-05-17 21:32:12

No i proszę. Jak tak dalej pójdzie to Radlin będzie bardziej znany od Pszczelej Woli. Niech inne miasta biorą przykład!

marcin 2016-05-19 19:15:15

Osobiście jestem pod wrażeniem tego, z jakim zaangażowaniem i wytrwałością władze Radlina kontynuują swój projekt. Trzymam za nich kciuki. Gdy pojawi się coś kolejnego, z przyjemnością o tym napiszę :)  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Bastani – perskie lody szafranowe