Portal Pszczelarski

II edycja badań nad zadrzechnią fioletową

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.). Źródło zdjęcia: no.wikipedia.org/wiki/Xylocopa_violacea#/media/File:2012.03.01_carpenter_bee_1.JPG

zadrzechnia fioletowa xylocopa violacea L. występowanie zadrzechni fioletowej kłosowiec pomarszczony Agastache rugosa Kuntze Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek, mając na uwadze sukces poprzedniej edycji, po raz kolejny zaprasza badaczy, miłośników pszczół oraz każdego innego, kto chce zrobić coś pożytecznego, do wzięcia udziału w badaniu nad występowaniem zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea L.) - największej pszczoły w Polsce, od lat uważanej za wymarłą.

Badanie będzie prowadzone na terenie Wrocławia. Polegać będzie na wysianiu otrzymanych od Stowarzyszenia Natura i Człowiek nasion kłosowca pomarszczonego (Agastache rugosa Kuntze) - rośliny, którą upodobała sobie zadrzechnia fioletowa. Owe nasiona będzie można wysiać w ogródku, na balkonie, dosłownie wszędzie, gdzie tylko będzie możliwość jej zaobserwowania.

Z poprzedniej edycji wiadomo, że zadrzechnia fioletowa była gościem wrocławskich ogrodów. Odwiedziła również balkon na osiedlu Kozanów.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w badaniu proszone są o kontakt poprzez Facebooka bądź mail: naturaiczlowiek@gmail.com

Zobacz również:

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7329

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Piernik sułtański

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016