Portal Pszczelarski

Doniesienia o opryskach plantacji rolniczych w porze lotów pszczół - Podkarpacie 2016

Pasieka. Źródło informacji: rzeszow.tvp.pl/25028246/alarm-pszczelarzy-z-podkarpacia Źródło zdjęcia: ar.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%86%D8%AD%D9%84#/media/File:Ruches_Haute-Savoie.jpg Autor zdjęcia: Myrabella

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon

Redakcja Telewizji Polskiej w Rzeszowie wraz z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie informują o pojawianiu się doniesień o opryskach plantacji rolniczych wykonywanych w porze lotów pszczół. 

Temat powraca każdego roku. Choć skuteczność plakatów i informacji zamieszczonych w mediach sprawiają, że rolnicy są coraz bardziej świadomi obowiązku dokonywania oprysków wieczorem (wtedy kiedy pszczoły przestają wylatywać z uli za pożytkiem), to niestety wciąż pojawiają się tacy, którzy nic sobie z tego nie robią. 

Właśnie jednego z takich rolników nagrał telefonem komórkowym pszczelarz z okolic Leżajska. Film prezentuje rolnika, wykonującego oprysk w odległości 6 metrów od pasieki liczącej 60 pni, w dzień kiedy temperatura na zewnątrz wynosiła ok. 22 stopni Celsjusza. Nie trudno się domyślić konsekwencji tego czynu. 

Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie podkreśla, że opryski plantacji rolniczych w porze lotów pszczół są dość częste na terenie województwa Podkarpackiego. Tylko w tym roku (2016 r.) doszło do wytrucia pszczół na skutek prowadzenia oprysków w gminie Boguchwała. 

Redakcja TVP zachęca do dogadywania się z rolnikami i ustalania terminów oprysków. W końcu zysk jest obustronny: rolnik ma wyższe plony i często słoik miodu, a pszczelarz miód i brak strat spowodowanych opryskiem. Niemniej jeżeli nie idzie się dogadać i dojdzie do oprysku, warto zgłosić to na policję.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2437

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2016-04-24 10:08:04

to jakies jaja kompletne gosc chyba nieswiadomy jakis byl rze pryska 6 metrow od pasieki! jak bym go dopadl to by juz wiencej nie pryskal

michal-trabka

2016-04-24 17:22:17

Ten sam problem jest na Opolszczyźnie i pewnie w wielu innych miejscach w Polsce. Niezrzeszeni i mali pszczelarze są prawdę mówiąc bezsilni. Dziwi mnie jednak głupota wielu rolników, którzy tak naprawdę sami sobie szkodzą... Jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby odbieranie rolnikom dopłat jeżeli dopuszczą się stosowania środków ochrony roślin w sposób szkodliwy dla pszczół.

Adam_Poch

2016-04-25 10:21:58

Szkoda, że takie rzeczy dzieją się... Przecież pszczelarze i rolnicy powinni współpracować ze sobą, a nie robić sobie nawzajem szkodę.

blondynekkrk

2016-04-26 17:56:25

Póki nie ma dotkliwych kar to nic się nie zmieni... Zobaczcie co się stało z kierowcami. Wprowadzili zabieranie prawa jazdy i już większość jeździ wolniej :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.