Portal Pszczelarski

Doniesienia o opryskach plantacji rolniczych w porze lotów pszczół - Podkarpacie 2016

Pasieka. Źródło informacji: rzeszow.tvp.pl/25028246/alarm-pszczelarzy-z-podkarpacia Źródło zdjęcia: ar.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%86%D8%AD%D9%84#/media/File:Ruches_Haute-Savoie.jpg Autor zdjęcia: Myrabella

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon

Redakcja Telewizji Polskiej w Rzeszowie wraz z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie informują o pojawianiu się doniesień o opryskach plantacji rolniczych wykonywanych w porze lotów pszczół. 

Temat powraca każdego roku. Choć skuteczność plakatów i informacji zamieszczonych w mediach sprawiają, że rolnicy są coraz bardziej świadomi obowiązku dokonywania oprysków wieczorem (wtedy kiedy pszczoły przestają wylatywać z uli za pożytkiem), to niestety wciąż pojawiają się tacy, którzy nic sobie z tego nie robią. 

Właśnie jednego z takich rolników nagrał telefonem komórkowym pszczelarz z okolic Leżajska. Film prezentuje rolnika, wykonującego oprysk w odległości 6 metrów od pasieki liczącej 60 pni, w dzień kiedy temperatura na zewnątrz wynosiła ok. 22 stopni Celsjusza. Nie trudno się domyślić konsekwencji tego czynu. 

Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie podkreśla, że opryski plantacji rolniczych w porze lotów pszczół są dość częste na terenie województwa Podkarpackiego. Tylko w tym roku (2016 r.) doszło do wytrucia pszczół na skutek prowadzenia oprysków w gminie Boguchwała. 

Redakcja TVP zachęca do dogadywania się z rolnikami i ustalania terminów oprysków. W końcu zysk jest obustronny: rolnik ma wyższe plony i często słoik miodu, a pszczelarz miód i brak strat spowodowanych opryskiem. Niemniej jeżeli nie idzie się dogadać i dojdzie do oprysku, warto zgłosić to na policję.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3186

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2016-04-24 10:08:04

to jakies jaja kompletne gosc chyba nieswiadomy jakis byl rze pryska 6 metrow od pasieki! jak bym go dopadl to by juz wiencej nie pryskal

michal-trabka 2016-04-24 17:22:17

Ten sam problem jest na Opolszczyźnie i pewnie w wielu innych miejscach w Polsce. Niezrzeszeni i mali pszczelarze są prawdę mówiąc bezsilni. Dziwi mnie jednak głupota wielu rolników, którzy tak naprawdę sami sobie szkodzą... Jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby odbieranie rolnikom dopłat jeżeli dopuszczą się stosowania środków ochrony roślin w sposób szkodliwy dla pszczół.

Adam_Poch 2016-04-25 10:21:58

Szkoda, że takie rzeczy dzieją się... Przecież pszczelarze i rolnicy powinni współpracować ze sobą, a nie robić sobie nawzajem szkodę.

blondynekkrk 2016-04-26 17:56:25

Póki nie ma dotkliwych kar to nic się nie zmieni... Zobaczcie co się stało z kierowcami. Wprowadzili zabieranie prawa jazdy i już większość jeździ wolniej :)  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016