Portal Pszczelarski

Kradzież zasiedlonych uli - Mogiłowo koło Nidzicy

Ule Państwa Kołodziejskich. Źródło screena: teleexpress.tvp.pl/25011632/ukradli-ule-z-pszczolami Źródło informacji: teleexpress.tvp.pl/25011632/ukradli-ule-z-pszczolami, warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ i olsztyn.tvp.pl/25012290/ukradli-ich-glowne-zrodlo-dochodu-ule-z-pszczolami

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie kradzież uli Mogiłowo

W dzisiejszym (22.04.2016 r.) wydaniu Teleexpressu poruszono temat pszczelarstwa, niestety w zakresie, w którym nikt niechciałby aby miał miejsce. Otóż w miejscowości Mogiłowo (powiat nidzicki, województwo warmińsko-mazurskie) doszło do zuchwałej kradzież. W ciągu jednej nocy (19/20 kwietnia) skradziono dorobek Państwa Kołodziejskich. Ludzi, którzy od 30 lat prowadzili pasiekę, żyjąc z produkcji miodu.

Straty są niebagatelne. Państwu Kołodziejskim skradziono 80 pni pszczelich. Straty zostały wycenione na ponad 30 tysięcy złotych. 

Pnie pszczele stały przy drodze krajowej nr 7. Jak tłumaczy sierż. Tomasz Markocki z Zespołu Prasowego KWP w Olsztynie, "trudnością tej sprawy to jest to, że ule stały na łące, czyli w miejscu które nie jest w żaden sposób monitorowane. W pobliżu przebiega trasa szybkiego ruchu, którą jeździ duża liczba aut z różnych miejsc w kraju."[1]

Złodzieja (choć należy przypuszczać, że raczej chodzi o najmniej 2 osoby) szuka policja. Państwo Kołodziejscy wierzą jednak, że złodzieja ruszy sumienie i dobrowolnie odda łup. Dlaczego tak by się miało stać? Ano dlatego, że na domiar złego syn Państwa Kołodziejskich walczy z rakiem o życie.

Jest nadzieja na to, że uda się odzyskać ule. W 2014 roku również w warmińsko-mazurskim, tyle że na terenie gminy Bartoszyce, doszło do kradzieży 44 zasiedlonych uli. Policjantom z Posterunku Policji w Bezledach już następnego dnia udało się ustalić tożsamość sprawców. Złodziejami okazali się dwaj mieszkańcy sąsiedniej gminy: 49-letni Tadeusz J. i 29-letni Karol S. Przyznali się do winy. Dlaczego ukradli? Myśleli, że jest to porzucona pasieka.

Aktualnie Państwu Kołodziejskim pozostało 19 zasiedlonych uli, zlokalizowanych w przydomowym ogrodzie.

Mimo wszystko warto rozglądać się i wszelkie niepokojące sygnały kierować na policję. 

Źródło cytatów:

[1] TVP3 Olsztyn, Ukradli ich główne źródło dochodu - ule z pszczołami, data odczytu: 22.04.2016

Zobacz również:

Odnaleziono skradzione ule z Mogiłowa pod Nidzicą

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4799

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-04-22 19:31:44

Że tak powiem - masakra! Jak można komuś ukraść aż 80 zasiedlonych uli! Ciekawe czy złodziej wiedział o chorobie syna...

Antoni 2016-04-22 19:39:28

Dziękuję za informację. Będę mieć na uwadze wszelkie przejawy "bogacenia się" innych czyimś kosztem.

mati 2016-04-22 19:57:09

jak sobie nie okamerowali uli to teraz jest problem ja sobie okamerowalem i spie spokojnie ale nie mam 80 wienc tez mnie to taniej wyszlo nirz pewnie im by wyszlo ale tzeba dbac o swoje a nie liczyc na szczenscie i ze nikt nikomu krasc nie bendzie

michal1972 2016-04-23 11:03:03

To musiała być zorganizowana grupa "pszczelarzy" albo osób posiadających wiedzę z pszczelarstwa. Nie jest możliwym, żeby ukradła tyle pni jedna osoba. Ciężar, który musiałby przenieść i czas żeby nie zostać postrzeżonym jest na tyle duży, że wątpliwym jest, aby temu podołała jedna osoba. Inna rzecz to sam fakt, że pasieka nie była monitorowana, bo gdyby była to by "gagatków" złapano na gorącym uczynku. Czasem kilkaset złotych z pozoru niepotrzebnego wydatku pozwoli uchronić nerwy i zniechęcić złodziei do kradzieży.

marcin 2016-04-23 15:06:24

Artykuł uzupełniłem o kilka szczegółów, w tym: to co Państwu Kołodziejskim zostało, gdzie była zlokalizowana pasieka oraz kiedy miało miejsce to felerne wydarzenie.

blondynekkrk 2016-04-24 09:15:22

Dobrze, że im zostało kilkanaście uli ale to raczej nie pomoże im w utrzymaniu się... Na jednej ze stron pojawiły się informacje, że możliwe, że te ule zostały już wywiezione za granicę. Podobno ule za granicą są bardzo drogie. Nie wiem na ile to możliwe żeby przewieźć tyle uli niepostrzeżenie przez granicę...  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Carpaccio z kaczki w miodowym dressingu

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli