Portal Pszczelarski

Dlaczego warto być pszczelarzem za młodu?

Na zdjęciu: pszczelarz wraz z młodymi adeptami pszczelarstwa. Źródło zdjęcia: ubcfarm.ubc.ca/wp-content/uploads/2010/06/YoungBeekeepers1.jpg

wiek pszczelarza młody pszczelarz zalety bycia pszczelarzem

Dlaczego warto być pszczelarzem za młodu?

Średnia wieku pszczelarzy w Polsce jest dość wysoka. Większość pszczelarzy to osoby w dojrzałym wieku, które albo przez całe życie prowadziły pasiekę, albo dopiero po zakończeniu aktywności zawodowej odkryły sobie pasję pszczelarską. Tymczasem bycie młodym pszczelarzem jest równie atrakcyjne i niesie ze sobą sporo możliwości.

Prawdziwe pszczelarstwo powoli zanika, co doskonale pokazuje właśnie średnia wieku pszczelarzy. Niewiele ponad 10 procent adeptów pszczelarstwa to osoby poniżej 35 roku życia. Oznacza to, że nie wszyscy właściciele pasiek mają swoich następców w młodszych pokoleniach. Być może wynika to z faktu, że pszczelarstwo jawi się młodym ludziom wyłącznie jako ciężka praca, a bardzo rzadko kojarzy się ze źródłem zysku i sposobem na zarabianie pieniędzy. Aby zmienić ten tok myślenia, konieczne jest promowanie nowoczesnego pszczelarstwa jako zajęcia, w którym można łączyć pasję i pracę i w którym można się doskonale realizować. Starszym pszczelarzom potrzebni są przecież następcy.

Jeśli młody człowiek podejmie decyzje o byciu pszczelarzem odpowiednio wcześnie, może w tym celu zdobyć odpowiednie zawodowe kwalifikacje. Pszczelarstwa można nauczyć się w szkołach zawodowych, na zawodowych kursach kwalifikacyjnych, a także na studiach. Ten ostatni wybór, choć w dużej mierze wiąże się z pracą naukową, pozwala jednocześnie spojrzeć na prowadzenie pasieki z szerszej perspektywy. Wykształcony pszczelarz ma bowiem ogromną wiedzę na temat pszczół, którą następnie może z powodzeniem wykorzystać w praktyce. Zauważmy, że większość naukowców związanych z pszczelarstwem z powodzeniem prowadzi dobrze prosperujące pasieki. Być może ich kwalifikacje zawodowe kojarzą się konsumentom z wysoką jakością i pewnością co do doskonałych właściwości miodu.

Młody pszczelarz ma też to, czego pszczelarz na emeryturze nie ma – czas na naukę i zdobywanie doświadczenia przez kolejne lata czy dziesiątki lat. Wiążąc swoje życie z pszczelarstwem już za młodu można już po kilku latach mieć dobrze prosperującą pasiekę i z pszczelarstwa po prostu żyć. Co więcej, młodzi ludzie mają więcej energii i po prostu siły fizycznej, która w pasiece jest niezwykle ważna. Codziennością jest bowiem przenoszenie uli, dźwiganie ciężkiego sprzętu, a nawet przenoszenie rojów. Pojedyncza pszczoła nie waży, co prawda, zbyt wiele – jednak jej ciężar pomnożony przez kilkadziesiąt tysięcy daje już całkiem spora wagę. Trzeba mieć sporo siły, by podołać wszelkim pracom ulowym bez obawy o urazy czy kontuzje.

Młodzi pszczelarze mogą tez liczyć na wielotorowe wsparcie ze strony starszych kolegów po fachu. Wiele organizacji i stowarzyszeń pszczelarskich organizuje kursy i szkolenia przeznaczone dla młodych adeptów zawodu. Młodzi ludzie mogą więc uczyć się pszczelarstwa nie tylko od podstaw, ale też od osób, które z branżą pszczelarską są związane od wielu lat. Dzięki temu łatwiej im będzie w późniejszej pracy w pasiece. Bycie młodym pszczelarzem otwiera naprawdę wiele możliwości. Kto będzie z nich umiejętnie korzystał może liczyć na to, że amatorska pasieka szybko zamieni się w profesjonalne gospodarstwo pasieczne, z którego będzie można czerpać zyski przez wiele lat.

Zobacz również:

Edukacja pszczelarska najmłodszych

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6370

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Domowa musztarda z miodem

Bigos z miodem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Klasyczna truskawka z miodem

Miodowa owsianka

Marchewkowe naleśniki z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Piernik sułtański

Bastani – perskie lody szafranowe