Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Komunikat GLW ws. warunków przemieszczania żywych pszczół wewnątrz i do UE w związku z występowaniem małego chrząszcza ulowego we Włoszech

Logotyp BIP i GIW. Źródło danych i informacji: wetgiw.gov.pl

Główny Inspektorat Weterynarii mały chrząszcz ulowy

Publikujemy komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione przy przemieszczaniu żywych pszczół wewnatrz i do Unii Europejskiego w związku ze stwierdzeniem występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech.

"Mając na uwadze zbliżające się rozpoczęcie sezonu pasiecznego, przedłużenie okresu stosowania przez Włochy środków ochronnych przewidzianych w decyzji Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. do dnia 31 marca 2017 r. w następstwie stwierdzenia przypadków występowania małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida) u pszczoły miodnej (Apis melifera) w regionie Kalabrii i na Sycylii oraz w związku z informacją przekazaną przez Komisję Europejską, Główny Lekarz Weterynarii uprzejmie przypomina o konieczności zastosowania się do przepisów prawa i wszystkich instrukcji, jakie muszą być spełnione przy przemieszczaniu żywych pszczół wewnątrz i do Unii Europejskiej. 

W odniesieniu do przywozu, istotne jest właściwe wdrożenie artykułów 7 i 13 rozporządzenia (WE) nr 206/2010 z dnia 12 marca 2010 r. ustanawiającego wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych (Dz. Urz. L 73 z 20 marca 2010 r., str. 1, z późn. zm.), co wymaga współpracy i skoordynowanego współdziałania pomiędzy granicznymi lekarzami weterynarii i powiatowymi lekarzami weterynarii ostatecznego miejsca przeznaczenia przesyłki a pszczelarzami i importerami pszczół. 

W zakresie handlu wewnątrzunijnego, zastosowanie mają odpowiednie przepisy dyrektywy Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającej wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EW (Dz. Urz. L 268 z 14 września 1992 r., str. 54, Polskie wydanie specjalne, rozdział 3, tom 13, str. 154, z późn. zm.). 

Pełna świadomość możliwości ryzyka, ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz stosowanie dobrej praktyki pszczelarskiej może zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się małego chrząszcza ulowego."

Data publikacji: 24.03.2016
Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Główny Inspektorat Weterynarii (http://www.wetgiw.gov.pl/694---kategoria_komunikaty-prasowe-i-aktualnosci---komunikat-glw-w-sprawie-warunkow-jakie-musza-byc-spelnione-przy-przemieszczaniu-zywych-pszczol-wewnatrz-i)



Liczba wyświetleń artykułu: 1453

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny