Portal Pszczelarski

15 nowych hoteli dla owadów w Radlinie

Duży hotel dla dzikich zapylaczy. Radlin 2016. Źródło: materiały udostępnione przez pana Marka Gajdę.

pszczelarstwo śląskie wydarzenia pszczelarskie akcja pszczelarska Radlin Dralex hotel dla pszczół murarka ogrodowa

Województwo śląskie kojarzy się przeciętnemu Polakowi z kopalniami, skupiskiem gęsto zaludnionych obszarów miejskich i z dość niezrozumiałem oznakowiem dróg. Istnieje jednak takie miejsce w tamtym rejonie Polski, które fascynuje. Miejsce, o którym coraz częściej zaczyna się mówić i tylko w pozytywnym kontekście! Miasto, do którego chce się wracać i w którym chce się żyć, także i owadom! Jeżeli i was zastanawia, na czym polega fenomen tego miejsca, to spieszę z odpowiedzią.

Radlin, bo o nim mowa, to prężnie rozwijające się miasto w województwie śląskim (powiat wodzisławski). Jego władze, co nie jest dość powszechną praktyką, skupiły swoje działania z zakresu edukacji ekologicznej na szerzeniu wiedzy w kwestii ochrony owadów zapylających. W tym celu opracowały Plan Działań Edukacyjno-Ekologicznych na rok 2016 pod nazwą "Radlin - miasto z sercem dla owadów". Dokument zawiera szereg działań ukierunkowanych na edukację w zakresie szeroko pojętego pszczelarstwa, w tym także ochrony owadów zapylających, promocji roślin miododajnych oraz rozpowszechniania informacji nt. roli owadów w ekosystemie.

Jednym z działań, które udało się zrealizować w ramach tego dokumentu są hotele dla owadów. Ich liczba jest imponująca, biorąc pod uwagę rozmiary miasta i liczbę ludności go zamieszkującego. Wiosną 2016 roku na terenie miasta zainstalowano aż 15 hoteli dla dzikich zapylaczy. Wspomniane hotele stanowią drewniane konstrukcje o różnych wymiarach, wykonane przez lokalnego przedsiębiorcę - firmę Dralex. Znajdą w nich dla siebie miejsce wszelkie owady zapylające rośliny, które nie produkują miodu, nie żyją w rojach i nie są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, jak np. murarka ogrodowa.

Gdzie można podziwiać owe hotele? Te duże (wolnostojące) zlokalizowane zostały w najbardziej reprezentatywnych miejscach w Radlinie, tj. przed Urzędem Miejskim, przy radlińskiej tężni solankowej (pierwszej na przemysłowym Górnym Śląsku!), na zabytkowym osiedlu Emma oraz przy Miejskim Ośrodku Kultury. Mniejsze konstrukcje (zawieszone na drzewach) znajdują się przy wszystkich radlińskich szkołach, w których w tym roku prowadzone są "pszczelarskie" zajęcia.

Obok domków dla dzikich zapylaczy pojawiły się solidne tablice informacyjne, dzięki którym można dowiedzieć się m.in. czym są hotele dla owadów oraz dlaczego są one tak bardzo ważne. Tablice zawierają także informacje na temat roślin miododajnych, które warto sadzić w ogrodach, aby pomóc owadom zapylającym.

Prawda, że są piękne? Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem wszystkich działań prowadzonych przez radlińskich urzędników związanych z realizacją ww. dokumentu. Poza hotelami dla dzikich zapylaczy także i Jarmark Pszczeli oraz Warsztaty Ogrodnictwa Miejskiego w Radlinie pod znakiem pszczoły okazały się strzałem w dziesiątkę. Co będzie następne? Czas pokaże. Nie wiem jak wy, ale ja czekam z niecierpliwością!

Zobacz również:

Jarmark Pszczeli w Radlinie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7752

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-04-11 08:13:05

Super! Powinno być więcej takich przedsięwzięć we wszystkich miastach Polski, w tym w Krakowie!!

factis

2016-04-11 19:35:24

Mam nadzieję, że tabliczki i hotele są pod czujnym okiem kamery. Niestety doświadczenie podpowiada, że mniej inteligentnym osobom, którym zwykle nudzi się, bo w końcu "szlachta nie pracuje", mogą się dodatkowe elementy w mieści najzwyczajniej nie spodobać...

Adam_Poch

2016-04-12 11:41:13

Hotel na pierwszym zdjęciu robi wrażenie jakby miał co najmniej 2 metry wysokości. Później się okazuje, że jest jednak niższy. Trzeba przyznać, że przedsięwzięcie super. Z przyjemnością czyta się o takich działaniach!

michal1972

2016-04-12 11:57:57

Swego czasu Greenpeace stawiał takiego hotele w ramach akcji Adoptuj Pszczołę. Nie były tak bardzo okazałe jak te duże w Radlinie, ale z tego co wiem, spełniły swoją funkcję. Ciekaw jestem ile kosztuje taki duży hotel dla zapylaczy. Chętnie postawiłbym nieopodal swojego domu.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.