Portal Pszczelarski

Miód wyprodukowany przez osy. Hit z Wielkiej Brytanii!

Osa. Artykuł stanowi żart na Prima aprilis. W końcu mamy 1 kwietnia :)

Vespula vulgaris miód miód osi osa

Rawse Honey to nazwa pierwszego na świecie miodu wyprodukowanego przez osy. To produkt, nad którym od kilku lat pracowali doświadczeni pszczelarze i naukowcy.

Dlaczego akurat miód od os? "Osy nie cieszą się dobrą opinią w społeczeństwie. Traktowane są jako zło konieczne, w przeciwieństwie do pszczół. Chcieliśmy ocieplić wizerunek os oraz stworzyć alternatywę dla pszczół. W końcu ich populacja zmniejsza się w dość zastraszającym tempie, a jak wiadomo, kiedy ich zabraknie, nas też nie będzie." - tłumaczy Alison Maldet, Product Manager Rawse Honey.

"Inspiracją do rozpoczęcia badań, a następnie swego rodzaju treningów os do zbierania nektaru i produkcji miodu było spotkanie pszczelarza z dziećmi w jednym z londyńskich przedszkoli. Dzieci pytały nie o miód pszczeli, a o "miód osi". Stworzyliśmy zespół składający się z profesjonalistów i podjęliśmy działania nakierowane na wyprodukowanie takiego miodu. Ostatecznie udało się nam stworzyć produkt na miarę XXI wieku." - kontynuuje Alison Maldet.

Trening Vespula vulgaris trwał blisko 5 miesięcy. Po tym czasie udało się wytrenować na tyle osy, aby latały na konkretne kwiaty. "To był cud! Dosłownie popłakałem się gdy zobaczyłem, że uprzykrzające wszystkim życie osy zaczynają zlatywać się do ula i zachowywać jak pszczoły!" - podkreśla ze łzami w oczach Daniel Mitchels, pszczelarz biorący udział w projekcie.

Praca z osami nie należy do najbezpieczniejszych. W trakcie trwania projektu użądlony został co najmniej kilkukrotnie każdy z członków zespołu. Na szczęście nikt nie zginął.

Największym jednak zaskoczeniem było badanie wpływu muzyki na pracę os w ulu. "Tego chyba się nikt nie spodziewał. Najmłodszy z pszczelarzy biorących udział w projekcie zostawił nieopodal ula z osami iPoda z włączoną dość głośno muzyką. Ze słuchawek dało się słyszeć największe przeboje Madonny i Rickiego Martina. Ku zdziwieniu wszystkich okazało się, że muzyka spowodowała, że osy znacznie częściej wylatywały z ula i wracały z nektarem. Stały się bardziej pracowite!" - tłumaczy Alison Maldet. "Projekt będziemy kontynuować - to pewne. Sprawdzimy, czy równie skutecznie na pracę wytrenowanych os będą miały wpływ reggae, techno i disco polo." - kontynuuje.  

Rawse Honey nie należy do najtańszych. Za słoik o pojemności 250 ml trzeba zapłacić ponad 100 dolarów. Mimo tak wysokiej ceny pierwsze 200 słoików sprzedało się w ciągu 24 godzin od publikacji artykułu na łamach jednego z poczytniejszych londyńskich serwisów internetowych.

Oczywiście artykuł stanowi żart na Prima aprilis. Prosimy nie traktować go poważnie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na temat os i pszczół!

Zobacz również:

Różnice między pszczołą a osą

Osa pospolita czyli vespula vulgaris

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?Liczba wyświetleń artykułu: 12960

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-04-01 18:08:44

Dzisiaj 1 kwietnia :) Prawie dałem się nabrać!

oro54

2016-04-01 18:22:44

Prima Aprilis!

Sylwek

2016-04-01 18:52:16

Widzę, że i Wam też się udzieliło... Ciekawe ile osób po przeczytaniu tego artykułu faktycznie było zainteresowanych kupnem takiego miodu :)

Adam_Poch

2016-04-07 10:37:00

Dobrze, że napisaliście, że to żart bo osoby takie jak ja, które wdrażają się dopiero, mogły pomyśleć, że to prawda. Dobry pomysł na Prima Aprilis!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.