Portal Pszczelarski

Miód wyprodukowany przez osy. Hit z Wielkiej Brytanii!

Osa. Artykuł stanowi żart na Prima aprilis. W końcu mamy 1 kwietnia :)

Vespula vulgaris miód miód osi osa

Rawse Honey to nazwa pierwszego na świecie miodu wyprodukowanego przez osy. To produkt, nad którym od kilku lat pracowali doświadczeni pszczelarze i naukowcy.

Dlaczego akurat miód od os? "Osy nie cieszą się dobrą opinią w społeczeństwie. Traktowane są jako zło konieczne, w przeciwieństwie do pszczół. Chcieliśmy ocieplić wizerunek os oraz stworzyć alternatywę dla pszczół. W końcu ich populacja zmniejsza się w dość zastraszającym tempie, a jak wiadomo, kiedy ich zabraknie, nas też nie będzie." - tłumaczy Alison Maldet, Product Manager Rawse Honey.

"Inspiracją do rozpoczęcia badań, a następnie swego rodzaju treningów os do zbierania nektaru i produkcji miodu było spotkanie pszczelarza z dziećmi w jednym z londyńskich przedszkoli. Dzieci pytały nie o miód pszczeli, a o "miód osi". Stworzyliśmy zespół składający się z profesjonalistów i podjęliśmy działania nakierowane na wyprodukowanie takiego miodu. Ostatecznie udało się nam stworzyć produkt na miarę XXI wieku." - kontynuuje Alison Maldet.

Trening Vespula vulgaris trwał blisko 5 miesięcy. Po tym czasie udało się wytrenować na tyle osy, aby latały na konkretne kwiaty. "To był cud! Dosłownie popłakałem się gdy zobaczyłem, że uprzykrzające wszystkim życie osy zaczynają zlatywać się do ula i zachowywać jak pszczoły!" - podkreśla ze łzami w oczach Daniel Mitchels, pszczelarz biorący udział w projekcie.

Praca z osami nie należy do najbezpieczniejszych. W trakcie trwania projektu użądlony został co najmniej kilkukrotnie każdy z członków zespołu. Na szczęście nikt nie zginął.

Największym jednak zaskoczeniem było badanie wpływu muzyki na pracę os w ulu. "Tego chyba się nikt nie spodziewał. Najmłodszy z pszczelarzy biorących udział w projekcie zostawił nieopodal ula z osami iPoda z włączoną dość głośno muzyką. Ze słuchawek dało się słyszeć największe przeboje Madonny i Rickiego Martina. Ku zdziwieniu wszystkich okazało się, że muzyka spowodowała, że osy znacznie częściej wylatywały z ula i wracały z nektarem. Stały się bardziej pracowite!" - tłumaczy Alison Maldet. "Projekt będziemy kontynuować - to pewne. Sprawdzimy, czy równie skutecznie na pracę wytrenowanych os będą miały wpływ reggae, techno i disco polo." - kontynuuje.  

Rawse Honey nie należy do najtańszych. Za słoik o pojemności 250 ml trzeba zapłacić ponad 100 dolarów. Mimo tak wysokiej ceny pierwsze 200 słoików sprzedało się w ciągu 24 godzin od publikacji artykułu na łamach jednego z poczytniejszych londyńskich serwisów internetowych.

Oczywiście artykuł stanowi żart na Prima aprilis. Prosimy nie traktować go poważnie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na temat os i pszczół!

Zobacz również:

Różnice między pszczołą a osą

Osa pospolita czyli vespula vulgaris

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?Liczba wyświetleń artykułu: 25805

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-04-01 18:08:44

Dzisiaj 1 kwietnia :) Prawie dałem się nabrać!

oro54 2016-04-01 18:22:44

Prima Aprilis!

Sylwek 2016-04-01 18:52:16

Widzę, że i Wam też się udzieliło... Ciekawe ile osób po przeczytaniu tego artykułu faktycznie było zainteresowanych kupnem takiego miodu :)

Adam_Poch 2016-04-07 10:37:00

Dobrze, że napisaliście, że to żart bo osoby takie jak ja, które wdrażają się dopiero, mogły pomyśleć, że to prawda. Dobry pomysł na Prima Aprilis!  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.