Portal Pszczelarski

Ule na dachu hotelu

Na zdjęciu: słoiki z miodem Łazienki Gold. Źródło zdjęcia: poland100bestrestaurants.pl/images/newsall/4d57ff47be7fb0ed3c8a4b1b3f40ead5.jpg

ule na dachu hotelu Łazienki Gold Warszawa Heddo Siebs hotel Hyatt

Na niecodzienny pomysł prowadzenia własnej pasieki wpadł Niemiec, Heddo Siebs - dyrektor generalny luksusowego, pięciogwiazdkowego hotelu Hyatt Regency Warsaw w Warszawie. Inspiracją do przygotowania pasieki na dachu hotelu były ubiegłoroczne protesty pszczelarzy w centrum Warszawy odnośnie corocznego zmniejszania się populacji pszczół.

Nowatorski pomysł, który został zrealizowany wiosną 2012 roku, idealnie wpisuje się w filozofię propagowaną przez hotele Hyatt odnoszącą się do ekologicznej i zrównoważonej diety. Pan Marek Barzyk kontynuując tradycje rodzinne prowadzi ekologiczną pasiekę na podkarpaciu składającą się z przeszło 120 uli. To właśnie jemu, jako doświadczonemu pszczelarzowi, powierzono zaplanowanie projektu w każdym detalu, stałą opiekę oraz pracę nad pszczołami.

Do pasieki na dachu budynku można dostać się wyłącznie przez okno hotelowe. Jest to niewątpliwie dużym utrudnieniem dla pszczelarza gdyż dostęp do pszczół jest tylko wtedy, gdy pokój nie jest zarezerwowany. Najwyraźniej pszczołom ta sytuacja odpowiada, gdyż produkują dużo miodu, są zdrowe i aktywne oraz nie mają chęci ani potrzeby zaglądania do pokoi gości hotelowych.

Zeszłoroczne przygotowania do zimy były bardzo staranne czego dowodem jest przetrwanie obu rodzin pszczelich. Sukces pasieki przyczynił się do podjęcia decyzji o jej powiększeniu. I tak w maju br. na dachu hotelu Hyatt w Warszawie pojawiły się dodatkowe 4 ule. Na ten moment ok. pół miliona pszczół zbiera nektar z kwiatów z pobliskich Łazienek, który w efekcie przyczynia się do powstania miodu opatrzonego etykietą: "Łazienki Gold".

Miód powstający w pobliżu dwóch ruchliwych ulic jest ekologiczny i zdrowy, co potwierdzają regularne badania próbek w laboratorium. Jedyną wadą, a może i zaletą, jest fakt, że miód z pasieki na dachu hotelu nie jest na sprzedaż. Jest on serwowany codziennie na śniadanie gościom hotelu oraz od czasu do czasu wręczany jako prezent, zwłaszcza dla odwiedzających hotel z zagranicy.

Pomysł Heddo Siebsa należy uznać za pionierski wyłącznie w Polsce, gdyż podobne inicjatywy miały wcześniej i stale mają miejsce m.in. w takich metropoliach jak: Berlin, Paryż czy Nowy Jork. Mimo wszystko idea jest piękna i chociaż w niewielkim stopniu, ale zawsze, wpływa na częściowe zahamowanie stale zmniejszającej się populacji pszczół.

Zobacz również:

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6570

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku