Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce

Quarry Life Award 2016. Materiały nadesłane przez Grupę Górażdże.

Quarry Life Award Stowarzyszenie Natura i Człowiek Grupa Górażdże HeidelbergCement

Właśnie poznaliśmy pięciu finalistów polskiej edycji międzynarodowego konkursu przyrodniczego Quarry Life Award. Dzikie pszczoły, grzyby wspomagające wzrost drzew oraz nowoczesne metody rekultywacji terenów kopalnianych – oto tematy badań naukowych, które będą realizowane podczas trzeciej edycji QLA. Efekt pierwszego etapu konkursu to 454 projekty związane z ochroną bioróżnorodności, zgłoszone przez przedstawicieli 22 krajów z czterech kontynentów. Łączna pula nagród w konkursie Quarry Life Award wynosi 260 tysięcy euro. 

Najlepsi w Polsce 
Głównym celem konkursu Quarry Life Award jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalń surowców mineralnych koncernu HeidelbergCement. Ogłoszona jesienią 2015 r. trzecia polska edycja wzbudziła duże zainteresowanie środowiska akademickiego i organizacji przyrodniczych. W jury konkursu zasiedli naukowcy-przyrodnicy z Uniwersytetu Opolskiego i Śląskiego oraz przedstawiciele kierownictwa i dyrekcji Grupy Górażdże, pod przewodnictwem dr hab. Arkadiusza Nowaka (Uniwersytet Opolski). Spośród 21 propozycji jury konkursu wybrało 5 najciekawszych projektów, które będą realizowane od kwietnia do września tego roku w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia "Górażdże" w województwie opolskim i w dwóch kopalniach kruszyw naturalnych: Nowogród Bobrzański w woj. lubuskim oraz Ruda k. Kuźni Raciborskiej w woj. śląskim.
Autorami finałowych projektów są:

1. Zespół przyrodników z wrocławskiego Stowarzyszenia "Natura i Człowiek", który zajmie się czynną ochroną dzikich pszczół występujących na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże”. Przyrodnicy opracują metody rekultywacji, mające na celu poprawę warunków siedliskowych tych najważniejszych z punktu widzenia tak przyrody, jak i gospodarki owadów zapylających. Działania będą polegały na wzbogaceniu bazy pokarmowej pszczół poprzez wprowadzenie dodatkowych gatunków roślin rodzimych. Przyrodnicy zajmą się również zapewnieniem miejsc gniazdowania w formie domków, „hoteli dla zapylaczy”, i specjalnie przygotowanych kryjówek. Uzupełnieniem projektu będzie zebranie i przygotowanie danych do stworzenia interaktywnego geoportalu, stanowiącego bogate kompendium wiedzy na temat przyrody terenów kopalni wapienia Górażdże.

2. Zespół studentów i doktorantów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracuje praktyczne rozwiązania dotyczące rekultywacji terenów poeksploatacyjnych oraz otoczenia Kopalni Surowców Mineralnych Ruda (woj. śląskie) poprzez nasadzenie drzew i krzewów w formie przydrożnych alei i kęp. Przeprowadzą oni inwentaryzację fauny i flory oraz analizę glebową, co pozwoli na dobranie gatunków odpowiednich dla panujących warunków środowiska oraz takich, które stanowią bazę pokarmową dla występujących na terenie kopalni zwierząt. W ten sposób pojawią się miejsca schronienia, żerowania i rozrodu, zarówno ptaków, jak i owadów, wskutek czego zwiększy się lokalna bioróżnorodność.

3. Zespół przyrodników z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Centrum Nauki Kepplera - Centrum Przyrodniczego pod kierownictwem dr Krystyny Walińskiej, który zajmie się optymalizacją warunków siedliskowych flory i fauny na terenie Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański. Zespół opracuje działania, które na terenach poeksploatacyjnych ułatwią i przyspieszą procesy sprzyjające powstawaniu nowych układów biocenotycznych oraz tworzeniu się nowych siedlisk. Przyrodnicy skoncentrują się na ekosystemach wodnych, powstających w obrębie zbiorników poeksploatacyjnych.

4. Aleksandra Adamczyk, studentka Uniwersytetu Łódzkiego, która przeprowadzi badania różnorodności gatunkowej grzybów ektomykoryzowych w drzewostanach na rekultywowanych terenach Kopalni Wapienia „Górażdże” oraz w jej najbliższym sąsiedztwie. Obecność grzybów ektomykoryzowych, żyjących w symbiozie z drzewami i wspomagających ich wzrost, jest warunkiem skutecznego zalesiania, stąd projekt ten ma też walor praktyczny - wysoka bioróżnorodność tej grupy organizmów może świadczyć o postępie procesów naprawczych w środowisku kopalni.

5. Członkowie Koła Naukowego EKOLOG z Uniwersytetu Opolskiego, którzy w procesie tradycyjnych nasadzeń rekultywacyjnych na terenach Kopalni Wapienia „Górażdże”, zastosują nowe metody poprzez wprowadzenie gatunków dziko owocujących drzew i krzewów. Wdrożenie nowych technik rekultywacji i realizacja założonych celów wpłynie pozytywnie na zasoby żerowe zwierząt, w tym głównie ptaków i owadów, a tym samym przyczyni się do wzrostu bioróżnorodności tego terenu.

30 000 Euro dla najlepszego projektu

Do tegorocznej edycji Quarry Life Award zgłoszono ponad 450 projektów z całego świata. Jak mówi Krzysztof Filusz, Dyrektor Zarządzający Górażdże Kruszywa i członek jury polskiej edycji QLA, „organizowany konkurs jest dla Grupy Górażdże drogą do promowania wyjątkowych walorów przyrodniczych kopalni surowców mineralnych, a także do nieustannego podnoszenia standardów ochrony bioróżnorodności we współpracy z wiodącymi uczelniami i stowarzyszeniami ochrony przyrody”.

W listopadzie 2016 r. zostanie wyłonionych trzech laureatów z każdego kraju oraz sześciu zwycięzców na szczeblu międzynarodowym. Autorzy 3 najwyżej ocenionych projektów na szczeblu krajowym otrzymają podczas gali finałowej czeki o łącznej wartości blisko 40 tys. zł (9,5 tys. euro). Zwycięzca zdobędzie nagrodę w wysokości 5 000 euro, laureat II miejsca otrzyma czek na kwotę 3 000 euro, natomiast 1 500 euro to nagroda za zdobycie III miejsca.

Każdy z projektów będzie oceniany również w klasyfikacji międzynarodowej, w której pula nagród wynosi 80 000 EUR. Uczestnicy będą walczyć o nagrody w pięciu kategoriach konkursowych, z których każda wynosi 10.000 euro. Ponadto najlepszy projekt 3. edycji QLA zostanie nagrodzony kwotą 30 000 EUR.

Zobacz również:

Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)

Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award

Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award

Quarry Life Award - podsumowanie prac badawczych

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2604

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chleb z szafranem i miodem

Chałka z szafranem i miodem

Piernik sułtański