Portal Pszczelarski

Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień

Pasieka w zimie.

zalecenia pszczelarskie rok w pasiece obowiązki pszczelarza zimowla pszczół kłąb zimowy wentylacja ula

Jeżeli w listopadzie występują jeszcze ciepłe i słoneczne dni, pszczoły dokonują ostatnich jesiennych oblotów i oczyszczają się. To ostatni moment na przeprowadzenie wszelkich prac w pasiece przed rozpoczęciem się zimowli.

 

SPIS TREŚCI:
1. Obowiązki pszczelarza przed zimą
2. Prawidłowa wentylacja ula a kłąb zimowy
3. Rok pasieczny
4. Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień - artykuły powiązane

 

1. Obowiązki pszczelarza przed zimą 
Oględziny pasieki należy rozpocząć otoczenia uli, a precyzyjniej tego, czy gałęzie drzew nie dotykają uli. Gałęzie dotykające ule podczas wiatrów mogą niepotrzebnie niepokoić pszczoły w czasie zimowli. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na kondycję pszczół w czasie i po zimowli są gryzonie i ptaki. Odpowiedzialny pszczelarz, przygotowując pszczoły do zimowli (a zatem po ustaniu lotów, a przed spodziewanymi opadami śniegu) zakrywa ukośnie postawionymi szybkami wyloty. To działanie zlikwiduje problem wtłaczania do ula zimnych mas powietrza i blokady dopływu powietrza przez zlodowaciały śnieg. Co więcej, utrudni to gryzoniom przedostanie się do wnętrza uli, jak również nie spowoduje niepotrzebnego niepokojenia pszczół w kłębie przez ptaki, wydziobujące z wylotka martwe pszczoły.

Pszczelarz w listopadzie powinien skupić się na okresowej kontroli pasieki. Weryfikować powinien szczelność daszków (w szczególności po wichurach) i uzupełniać zapas trutek na myszy. Choć zdania wśród pszczelarzy są podzielone, to dopuszcza się również zastosowanie w listopadzie kwasu szczawiowego w ramach zabiegu zwalczania warrozy. Taki zabieg można wykonać na jesień tylko raz.

Okres przed silnymi mrozami to ostatnia szansa na ewentualne przemieszczanie uli wewnątrz pasieczyska lub transportu na dalsze odległości.

2. Prawidłowa wentylacja ula a kłąb zimowy
W grudniu pszczoły zawiązują kłąb zimowy, w który pozostają aż do pierwszego oblotu na wiosnę. Pszczoły przez całą zimę zachowują swoją aktywność życiową. Odpowiednio formują kłąb i utrzymują w gnieździe optymalną temperaturę, wilgotność i stężenie CO2.

Temperatura w centrum kłębu zimowego wynosi ok. 30 stopni Celsjusza. Im dalej, tym jest niższa. Na skraju może wynosić tylko ok. 10 stopni Celsjusza. Już w odległości kilku centymetrów od kłębu temperatura może zbliżać się do tej na zewnątrz ula.

Pszczoły przez cały czas zimowli pobierają pokarm. W pierwszej połowie zimy, tylko w skali jednego dnia, pszczoły zużywają około 25 gramów miodu (dla porównania, w chwili rozpoczęcia czerwienia rodzina pszczela potrzebuje nawet dwurotnie więcej).

Pszczoły nie wypróżniają się wewnątrz ula, ani w trakcie zimy nie wylatują poza ul. Gromadzą odchody w elastycznym jelicie prostym. Spożywając kilogram miodu, pszczoły wydalają kilogram pary wodnej, dlatego tak ważną kwestią podstawową jest prawidłowa wentylacja ula. Bardzo istotne jest aby nie zamknąć całkowicie dopływu powietrza do ula.

3. Rok pasieczny 
Rok w pasiece nie końcy się z początkiem zimy. Pszczelarz w zimie ma wiele innych zajęć, na które nie miał czasu w trakcie sezonu pasiecznego. Do tych zajęć należą przede wszystkim: uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach pszczelarskich, czytanie fachowej literatury oraz naprawa sprzętu pasiecznego.

Opracowano na podstawie:

Jan Ślósarz, Prace pasieczne w listopadzie, http://wzp-krakow.pl/poradnik/id/97.html, Data odczytu: 21.12.2016 r.

Ireneusz Koziński, Listopad i grudzień w pasiece, http://www.prokontel.lm.pl/blog/?p=330, Data odczytu: 21.12.2016 r.

4. Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień - artykuły powiązane 

Co zagraża zimującym pszczołom?

Wilgoć w ulu - co robić?

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Zalecenia pszczelarskie na maj

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Zalecenia pszczelarskie na marzec

Zalecenia pszczelarskie na luty

Zalecenia pszczelarskie na styczeńLiczba wyświetleń artykułu: 9653

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch

2016-12-23 14:48:17

Typowy Kowalski ma urlop w lecie, typowy pszczelarz ma urlop w zimie :)

Bikej0909

2017-01-09 10:22:29

segreguje sie tez notatki, ja do wywozu pszczol na akacje mam notes gdzie kazda kartka to dany ul, jak wywoze ule to sie wszystko miesza i zapisuje wtedy do konca roku w zeszycie tak informacje jak ida, dopiero w zime dopisuje dane wydarzenia od akcji do karty danego ula, wtedy mam przeglad informacji w danym ulu przez wszystkie lata, daje mi to obraz co sie dzieje w ulu, obecnie jestem na wpisywaniu miodobran z gryki

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.