Portal Pszczelarski

Założenie trutowiska przez pszczelarzy Koła Pszczelarzy w Chojnicach

Początek prac pszczelarzy z Koła Pszczelarzy w Chojnicach nad trutowiskiem.

trutowisko zakładanie trutowiska truteń truteń niepożądany hodowla matek pszczelich Koło Pszczelarzy w Chojnicach Chojnice

Witam, 

Nasz pomysł na założenie trutowiska zrodził się w wyniku narzekań niektórych z naszych kolegów na jakość matek, które otrzymują jako refundowane w projektach ARR. Owe narzekanie nie jest powszechnym zjawiskiem, ale jednak coraz częstszym (masowa produkcja).

Funkcjonowanie trutowisk, jak wiadomo straciło rację bytu w związku z powszechnością sztucznej inseminacji matek pszczelich. Problemem też jest zachowanie strefy wolnej od lotów trutni niepożądanych. Niektórzy z naszych kolegów, którzy starają się we własnym zakresie prowadzić wychów matek narzekają zarazem na "bałagan" w przestrzeni powietrznej w strefie wokół własnych pasiek. Kaukaskie, Buckfasty, włoskie, Kraińskie ze wszystkich możliwych krajów Europy, wszystkie od najlepszych hodowców. Strona ojcowska do unasienniania matek wszechstronna. 

Chcemy poprzez naszą inicjatywę upowszechnić hodowlę matek we własnym zakresie przez pszczelarzy z naszego koła. To powinno być podstawową umiejętnością każdego miłośnika pszczół. Chcemy też rozpowszechniać przez to jednolity materiał genetyczny, nasz rodzimy, przystosowany do naszego regionu. Wokół projektu powstanie również cały szereg innych inicjatyw związanych z promocją pszczelarstwa, produktów pszczelich pozyskiwanych w pasiekach naszych pszczelarzy, promowaniem regionu i jego walorów. Będzie to miejsce spotkań integrujących naszą brać, ale też miejsce gdzie promować będziemy wiedzę i postęp oraz dzielić się własnymi doświadczeniami z nowymi, młodymi adeptami pszczelarstwa. Tymi mniej młodymi również. 

Poniżej fotografia z pierwszych prac członków Koła Pszczelarzy w Chojnicach, wykonywanych na rzecz naszej inicjatywy.

Proszę śledzić naszego bloga oraz face'a. Zamieszczone tam będą informacje o funkcjonowaniu naszego przedsięwzięcia. 

Pozdrawiam
Robert Patela
Sekretarz kołaLiczba wyświetleń artykułu: 5379

Komentarze z forum pszczelarskiego

Sylwek 2016-03-17 22:14:18

Temat ciekawy ale nie wiem na ile realny.  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.