Portal Pszczelarski

Matka pszczela a pszczoła robotnica - role pełnione w rodzinie

Na zdjęciu: matka pszczela i pszczoły robotnice. Źródło: thehoneygatherers.com/images3.1/stock/Anglais/2Queen-Bee-Hive/Queen-Bee-Hives40.jpg

matka pszczela płodność matki pszczelej pszczoła robotnica rola matki pszczelej rola pszczoły robotnicy

Matka pszczela a robotnica

Zarówno matka pszczela, jak i robotnica należą do jednej, żeńskiej płci. Jednak ich role w ulu są różne. Matka pszczela, nazywana nie bez powodu królową, cieszy się poważaniem wśród robotnic i jest przez nie chroniona, otaczana i karmiona.

W każdej rodzinie pszczelej występuje zwykle jedna matka. Czasem tylko zdarzają się okresy mateczności lub momenty, gdy w rodzinie są jednocześnie dwie matki – stara i młoda. Pszczół robotnic jest natomiast w rodzinie sporo więcej, około kilkudziesięciu tysięcy.

Role między matką pszczelą a pozostałymi przedstawicielkami płci żeńskiej są ściśle podzielone. Matka pszczela przede wszystkim ma zdolność rozmnażania, czyli produkuje jajeczka, z których później powstają młode pszczoły. Jej płodność w szczytowym okresie pożytkowym może osiągać od 1500 do 2000 jajeczek dziennie (w zależności od rasy pszczoły). Matka pszczela pełni też w rodzinie rolę nadrzędną – scala robotnice w jedną kompletna społeczność. Udaje się jej to dzięki produkcji feromonów, które pszczoły robotnice przekazują sobie wzajemnie.

Zadaniem robotnic jest natomiast praca na rzecz rodziny pszczelej, także na rzecz matki i przebywających w sezonowo w gnieździe trutni. To robotnice zajmują się dostarczaniem pokarmu, wychowem młodych, utrzymywaniem czystości, obroną rodziny przed intruzami, czyli tym, czym z definicji zajmują się matki w przypadku innych gatunków zwierząt. U pszczół ten podział ról jest zaskakujący, jednak okazuje się skuteczny, gdy weźmiemy pod uwagę, że pszczoły jako mocno zorganizowane społeczności doskonale sobie radzą od setek tysięcy lat.

Zobacz również:

Pszczoły robotnice i ich funkcje w rodzinie pszczelej

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16626

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Szybki piernik z miodem na święta

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Puszysty omlet z bananami

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL