Matka pszczela a pszczoła robotnica - role pełnione w rodzinie

Na zdjęciu: matka pszczela i pszczoły robotnice. Źródło: thehoneygatherers.com/images3.1/stock/Anglais/2Queen-Bee-Hive/Queen-Bee-Hives40.jpg
Matka pszczela a robotnica
Zarówno matka pszczela, jak i robotnica należą do jednej, żeńskiej płci. Jednak ich role w ulu są różne. Matka pszczela, nazywana nie bez powodu królową, cieszy się poważaniem wśród robotnic i jest przez nie chroniona, otaczana i karmiona.
W każdej rodzinie pszczelej występuje zwykle jedna matka. Czasem tylko zdarzają się okresy mateczności lub momenty, gdy w rodzinie są jednocześnie dwie matki – stara i młoda. Pszczół robotnic jest natomiast w rodzinie sporo więcej, około kilkudziesięciu tysięcy.
Role między matką pszczelą a pozostałymi przedstawicielkami płci żeńskiej są ściśle podzielone. Matka pszczela przede wszystkim ma zdolność rozmnażania, czyli produkuje jajeczka, z których później powstają młode pszczoły. Jej płodność w szczytowym okresie pożytkowym może osiągać od 1500 do 2000 jajeczek dziennie (w zależności od rasy pszczoły). Matka pszczela pełni też w rodzinie rolę nadrzędną – scala robotnice w jedną kompletna społeczność. Udaje się jej to dzięki produkcji feromonów, które pszczoły robotnice przekazują sobie wzajemnie.
Zadaniem robotnic jest natomiast praca na rzecz rodziny pszczelej, także na rzecz matki i przebywających w sezonowo w gnieździe trutni. To robotnice zajmują się dostarczaniem pokarmu, wychowem młodych, utrzymywaniem czystości, obroną rodziny przed intruzami, czyli tym, czym z definicji zajmują się matki w przypadku innych gatunków zwierząt. U pszczół ten podział ról jest zaskakujący, jednak okazuje się skuteczny, gdy weźmiemy pod uwagę, że pszczoły jako mocno zorganizowane społeczności doskonale sobie radzą od setek tysięcy lat.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 24368
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich
Zasady, cele, termin i przebieg głównego przeglądu wiosennego rodzin pszczelich Bogdan Piekarz

Trutówki. Przyczyna występowania a poddawanie matki pszczelej
Portal Pszczelarski

Sposoby porozumiewania się pszczół
W jaki sposób komunikują się ze sobą pszczoły? Portal Pszczelarski

Rodzina pszczela i jej skład
Jakie osobniki występują w rodzinie pszczelej? Joanna Baran

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej
Wpływ aminokwasu (royalaktyny) na matkę pszczelą Martyna Walerowicz

Różnice między pszczołą a osą
Czym różni się pszczoła od osy? Anna Celińska

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2018
Wykaz linii aktualny na stan 04.06.2018 r. Marcin Balana
