Portal Pszczelarski

Wolfgang Ritter Zdrowie pszczół - książka dla pszczelarzy

Na zdjęciu: fragment okładki książki Wolfganga Rittera pn. "Zdrowie pszczół". Źródło: Materiały nadesłane przez autora.

książka dla pszczelarzy Wolfgang Ritter zdrowie pszczół Wydawnictwo RM

Aby utrzymać w zdrowiu pszczele rodziny, niezbędna jest nie tylko szczegółowa wiedza medyczna, lecz także odpowiednia praktyka pszczelarska.

Tymczasem zdrowotne kłopoty pszczół nasiliły się przez ostatnie lata. Hodowcy tych pożytecznych owadów staje wciąż stają przed nowymi wyzwaniami, takimi jak nowe choroby, szkodniki (mały chrząszcz ulowy), zjawiska takie jak zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (Colony Collapse Disorder, CDD), nowe pasożytnicze grzyby (np. Nosema ceranae) czy wreszcie wciąż niedostatecznie przebadane wirusy. Jednak na czele pszczelich chorób ciągle znajduje się warroza, z którą nie zawsze umiemy skutecznie walczyć, choć wiemy już o niej całkiem dużo.

Książka przedstawia metody skutecznego zapobiegania chorobom i ich zwalczania, z naciskiem położonym na profilaktykę - warunki środowiskowe i hodowlane. Przystępny język autora sprawia, że poradnik jest doskonałą propozycją nie tylko dla profesjonalistów, lecz także dla osób, które dopiero rozpoczynają hodowlę.

Tytuł: Zdrowie pszczół 
Autor: Wolfgang Ritter 
Stron: 208 
Format: 165x235
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-7773-437-7 
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2016

Książka jest od 22 lutego 2016 r. dostępna w sprzedaży na stronie wydawnictwa RM: http://www.rm.com.pl/product-pol-947-Zdrowie-pszczol.html

Zobacz również fragmenty książki:

Przyczyny chorób pszczół - bakterie, grzyby, pierwotniaki, wirusy

Przyczyny chorób pszczół - roztocza, nicienie, owadyLiczba wyświetleń artykułu: 4614

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2016-02-19 17:27:36

trzydziesci zlotych na ksiazke co morze zaoszczendzic klopotow to nie duzo wienc chyba sie skusze

blondynekkrk 2016-02-20 09:50:18

Na pewno warto mieć taką książkę w swojej kolekcji książek pszczelarskich. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda! A biorąc pod uwagę dużą liczbę szkodników i chorób pszczół, może przydać się bardzo szybko :)

oro54 2016-02-20 18:45:51

Gwoli ścisłości "nowe pasożytnicze grzyby (np. Nosema ceranae)" Nosemozy nie są chorobami grzybiczymi  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.