Właściwości miodu gryczanego

Na zdjęciu: słoik z miodem gryczanym. Źródło zdjęcia: livemans.com/wp-content/uploads/2014/09/dark-honey.jpg
Jest mocny i wyrazisty w smaku, ma piękną bursztynową barwę i warto go jeść dla zdrowia. Miód gryczany, bo o nim mowa, to produkt dla świadomych konsumentów, dla których miód wcale nie musi być intensywnie słodki.
Unikalnym składnikiem miodu gryczanego, którego nie znajdziemy w innych odmianach miodu jest rutyna. Jet to substancja, którą możemy znaleźć w wielu aptecznych suplementach diety. Do jej właściwości możemy zaliczyć wzmacnianie układu odpornościowego oraz krwionośnego, a także ogólne oczyszczanie organizmu z toksyn i niepotrzebnych substancji. Miód gryczany polecany jest też szczególnie osobom, które chorują na miażdżycę lub znajdują się w tak zwanej grupie ryzyka. Regularne, codzienne spożywanie miodu oczyszcza naczynia krwionośne i zapobiega osadzaniu się w ich świetle złogów. Co więcej, miód przyspiesza tez gojenie ran czy tez rekonwalescencje po kontuzjach. Powinni więc go spożywać sportowcy nie tylko ci, którzy zawodowo zajmują się sportem, ale też amatorzy.
Miód gryczany zawiera też sporo magnezu, dzięki czemu ma właściwości uspokajające i łagodzące stany nadmiernego napięcia nerwowego. Warto więc go spożywać w okresie nadmiernego wysiłku fizycznego i psychicznego. Ze względu na bogactwo mikroelementów miód gryczany jest polecany dzieciom – niestety jego ostry, piekący smak nie zawsze przekonuje maluchy. Warto je jednak przekonać – w miodzie gryczanym jest wyjątkowo dużo witaminy C, żelaza i białek, jest więc naturalnym antidotum na anemię i osłabienie organizmu. Regularne spożywanie miodu gryczanego pobudza tez układ krwionośny do wytwarzania hemoglobiny, ma więc pozytywny wpływ na regeneracje organizmu po długich i wyczerpujących chorobach.
Zobacz również:
Właściwości miodu gryczano-lipowego
Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego
Właściwości miodu wielokwiatowego
Właściwości miodu ze spadzi iglastej
Właściwości miodu ze spadzi liściastej oraz spadziowo-nektarowego
Miód malinowy. Skład, zastosowanie, właściwości i dawkowanie
Liczba wyświetleń artykułu: 27327
Komentarze z forum pszczelarskiego
factis 2014-07-31 08:36:32

Miód - co pszczelarz powinien o nim wiedzieć?
Podstawowe informacje na temat miodu. Skład chemiczny, właściwości, dawkowanie Portal Pszczelarski

Właściwości miodu gryczano-lipowego
Miód wspomagający leczenie m.in. cukrzycy insulinoniezależnej oraz chorób układu krążenia. Anna Celińska

Lubelszczyzna polskim zagłębiem pszczelarskim
Szybki rozwój pszczelarstwa w województwie lubelskim 2016 Iga Grądzka-Cholcha

Wzrost spożycia miodu w Polsce w 2016 r.
Polacy jedzą więcej miodu niż przed laty Iga Grądzka-Cholcha
