Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Komentarze do artykułów

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 2456

Przejdź do artykułu Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Zaloguj się aby obserwować temat

pawelmal

2013-12-30 18:50:48

Witam,
Artykuł ciekawy i bardzo pożyteczny.Taki wykaz artykułów prawnych związanych posrednio lub bezposrednio z prowadzeniem pasieki, czyli hodowlą zwierząt, produkcją oraz przetwarzaniem i sprzedaża produktów zwierzęcych jest świetnym pomysłem. Tyle, ze:
- warto byc moze wspomnieć równiez o kwestii Polskich Norm ( niektóre rodzaje uli sa znormalizowane, miód i produkty pszczele, itp.)
- o ile to możliwe, to znakomitym ulatwieniem byłoby podanie odnośników do konkretnych przepisów ( ustaw, rozporzadzeń, itp.)tak, aby czytający forum mógł od razu sie przenieśc i zapoznac ze źródłem
- wiele aktów prawnych , np.: kodeks Cyliwny nie dotyczy w całości pszczelarstwa, i warto by, byc moze , nieco uszczegółowic pozycje odnoszące sie do np.:prowadzenia pasieki wraz z podaniem odnośnika. Nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe i ma sens, bo zycie bywa bogatsze od ustaw, a sądy coraz bardziej fantazyjne w wyrokach i ich uzasadnieniach, ale te najbardziej oczywiste i najczesciej stosowane w prawie i życiu zasady - warto uszczegółowic i przytoczyć.
Choc rodzi sie juz z tego być może ciekawy artykuł o warunkach prawno - administracyjnych prowadzenia działalności pasiecznej w Polsce.

emil

2013-12-30 21:11:54

Witam, dziękuję za głos w dyskusji. Jest on potrzebny, gdyż często wskazuje kierunki, o których często człowiek nie pomyśli, w tym przypadku o Polskich Normach. Nie mniej jednak są to opracowania, które nie niosą za sobą żadnych sankcji, ich zadaniem jest wskazywanie pewnych standardów. Stąd też myślę, że z czasem na Portalu Pszczelarskim pojawi się odrębny wykaz PN dotykających pszczelarstwa w naszym kraju. Oczywiście, w większości przypadków akty te nie dotyczą w całym swym zakresie pszczelarzy, pszczół i gospodarowania w pasiekach. Stąd też celem było pokazanie rozdrobnienia poszczególnych przepisów po różnych aktach prawnych. Z czasem będziemy starać się wykonywać analizę poszczególnych aktów prawnych w osobnych artykułach, a ogólny ich zbiór pozwoli przechodzić Czytelnikowi do wybranego zagadnienia, szczególnie go interesującego. Niestety w natłoku pomysłów, nie wszystkie jesteśmy w stanie zrealizować od razu. Tak, jak podkreśliłem, kolejne szczegółowe artykuły będą się pojawiać w zakresie prawa pszczelarskiego. Pozdrawiam.

marcin

2013-12-31 09:08:41

Ja ze swojej strony mogę zaprosić do śledzenia Portalu na bieżąco i być może przesłania (własnego) artykułu np. do działu Subiektywnie wskazującego problemy natury prawnej, które dotknęły Pana. Być może artykuł ten zrodzi dyskusję i pomoże ustalić jedno wspólne stanowisko dla danego zagadnienia. Pozdrawiam ciepło!

Lukasz_Baniak

2014-06-19 14:03:31

Bardzo dobry artykuł. Pewnie co jakiś czas lista będzie rosła.

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.