Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Choroby, zagrożenia i ochrona pszczół

Grzybica otorbielakowa, askosferioza, grzybica wapienna - leczenie Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 3659

Zaloguj się aby obserwować temat

blondynekkrk

2014-10-02 07:56:39

Szperając w internecie znalazłem informację, że grzybica otorbielakowa (inne nazwy: askosferioza, grzybica wapienna)to choroba czerwiu wywołana przez otorbielaka pszczelego, grzyba z rodziny Ascosphaeriaceae. Czy zaatakowany czerw można w jakiś sposób leczyć? Z tego co wyczytałem, to zarodniki otorbielaka pszczelego odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki środowiska, a przez to ciężko się go pozbyć.

michal1972

2014-10-03 09:12:19

Grzybicę otorbielakową da się leczyć ale tak jak słusznie napisałeś, jest trudno. Mimo prawidłowego leczenia pojawiają się częste nawroty.

blondynekkrk

2014-10-07 11:05:00

A jak można ją leczyć?

Lukasz_Baniak

2014-10-11 08:53:22

@blondynekkrk jest kilka sposobów ale żaden w 100% skuteczny. Przy takim postępie wiedzy, sam jestem zdziwiony, że jeszcze nie ma dobrego preparatu na rynku.

michal1972

2014-10-19 12:47:56

Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na podawaniu nystatyny (antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym, wyodrębnionym z hodowli promieniowców Streptomyces nursei) i innych leków. Równocześnie leczenie związane jest z przesiedleniem chorej rodziny pszczelej do innego ula i z wymianą matki. Natomiast co się tyczy plastrów z wymarłym czerwiem, należy je wszystkie przetopić.

banan

2014-10-21 10:12:41

podobna sytuacja jest w przypadku wystąpienia zgnilca amerykańskiego, tylko wtedy trzeba spalic caly ul.

Lukasz_Baniak

2014-10-30 08:17:51

@banan, to nie jest podobny przypadek. Zgnilec a grzybica wapienna to dwa różne problemy.

mati

2014-11-19 18:18:55

grzybica to co innego nirz zgnilec amerykanski co ty banan opowiadasz za rzeczy

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem