Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Biologia pszczół

z obserwacji zachowania się pszczół Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 2734

Zaloguj się aby obserwować temat

konduktor

2016-07-10 21:49:27

Witam Szanownych Pszczelarzy i nie tylko.
Pragnę się podzielić z Wami swoimi spostrzeżeniami podczas obserwacji pszczół.
Nie jestem pszczelarzem bo do tego daleka droga. Mój tato miał pasiekę a w obecnej chwili syn ma pasiekę i jest pszczelarzem. Ja zainteresowałem się pszczołami dwa lata temu jak pszczoły zauważyły stary ul i do niego się wprowadziły. Postawiłem ten ul ze względu na brak owadów do zapylania kwiatów na działkach ogrodowych. Jednak złośliwość ludzka nie zna granic i sprzeciwiła się trzymania Przyszów w sąsiedztwie. Wczesną wiosną pozbyłem się pszczół.
Około 10.05.2016r. Pszczołom tak się spodobała moja działka że wprowadziła się do ula nowa rodzina ze szczęścia mi serce mało nie wskoczyło. Od tamtego czasu szczęśliwy zacząłem je obserwować, podkarmiłem je syropem i pomału rosną w siłę. Zrobiłem drugi korpus i postawiłem obok z starymi ramkami. Zaczęły do niego przylatywać pszczoły nazwę je złodziejki bo wpadały do ula i wypadały w pośpiechu. I tak obserwowałem je godzinami.
Tu zaczyna się moja opowieść z obserwacji.
Około 20.06.2004r. Zauważyłem że jedna z pszczół zachowywała się inaczej jak pozostałe. Oblatywała ul wkoło po czym usiadła na wy-lotkę i weszła spokojnie bez pośpiechu, tak jak by nie interesowała ją zawartość w ulu. Po kilku minutach wyszła z ula uniosła się w powietrze i odnowa zaczęła oblatywać ul w koło kilka razy po czym siadła na wy-lotkę z drugiej strony i ponownie weszła do środka i też nie było jej około siedem minut. Kiedy z niego wyszła z powrotem przeleciała na lewą stronę ula usiadła w połowie wysokości korpusu wyprostowała swoje nóżki niczym zapałki jeszcze wyżej podniosła swój kuperek i zaczęła intensywnie brzęczeć i trzepać skrzydełkami. Dla mnie to była informacja zadowolenia z tego miejsca i utrwaliło mnie to w przekonaniu że za dzień lub dwa wprowadzi się nowa rodzina. Na drugi dzień jak zwykle o piątej rano pojechałem na działkę podlewać warzywa i obserwować co nowego w tym obserwowanym ulu. O godzinie 8.45 -9.00 zauważyłem więcej pszczół większość z nich zaczęły wyrzucać z ula inne pszczoły a które przylatywały w celach rabunkowych nie wpuszczano je do środka, zrzucono je z oczka na ziemię, w taki sposób że po dwie a nawet trzy pszczoły obłapiły jedną pszczołę i z nią spadały na ziemię nie robiąc jej krzywdy. Z moich obserwacji wynikało że była to świta sprzątaczy , kamerdynerów przygotowujące ul na przywitanie królowej z reszto ma pszczołami. Tak się stało o koło godziny 10.00 z żoną byliśmy obserwatorami przylot roju pszczół obsiadających ul i wchodzących do sirotka. Było to bardzo budujące doświadczenie i nie ma wątpliwość że są to owady bardzo inteligentne. Na koniec mam ważne pytanie skoro na ogrodach działkowych nie można mieć pasieki to od ilu rodzin pszczelich zaczyna się stwierdzenie że to pasieka. Po zatem jestem cukrzykiem II stopnia i mój poziom cukru z rana przeważnie wynosi 135” a powinien wynosić 100”
kiedy użądliło mnie 10 pszczół to poziom cukru spadł mi na 97” czy one nie leczą?!

blondynekkrk

2016-07-12 08:04:42

Hej! Ciekawe spostrzeżenia. Na pewno ma to związek z tańcem pszczół, czyli sposobem ich porozumiewania się. Nie zagłębiałem się nigdy w ten temat, ale chyba najwyższa pora :)

Co do jadu pszczelego to nie wiedziałem, że może obniżać poziom cukru we krwi. Podobno pyłek kwiatowy ma taką właściwość :) Ale człowiek uczy się przez całe życie. Muszę doczytać w takim razie na ten temat i jak się czegoś dowiem ciekawego, to dam znać.

arek

2016-07-13 10:36:24

Cześć! Czy nagrywa Pan jakieś filmy albo robi zdjęcia? Dla mnie, nie-pszczelarza, byłoby to bardzo pomocne. Dziękuję za odpowiedź!

konduktor

2016-07-13 11:57:38

Nie nierobie filmików nie mam czym i w tym zakresie nie mam wiedzy. Udało mi się zaobserwować zachowanie pszczoły i chciałem się tym z Wami podzielić uważałem to za bardzo ciekawe spostrzeżenie. pozdrawiam

Nadal czekam na odpowiedz na moje pytanie. Od ilu uli zaczyna się że to pasieka.?

factis

2016-08-09 08:23:21

konduktor, pasieka to od jednego ula wzwyż. Wyróżniamy pasieki amatorskie (do 20 pni), przydomowe (od 20 do 80), towarowe (powyżej 80 pni) i specjalistyczne (tutaj nie kwestia pni a kwalifikacji pszczelarza ma znaczenie).

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Chałka z szafranem i miodem

Nan-e qandi