Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Ekonomika pszczelarstwa

Cena miodu w 2016 r. Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 12263

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2 3

michal1972

2016-02-07 11:51:42

Jak myślicie, czy w tym roku cena miodu znowu będzie wyższa niż w latach poprzednich? Ta zima jest nieprzewidywalna. Jest duże prawdopodobieństwo, że dużo rodzin jej nie przetrwa, mimo iż nie była zbyt mroźna.

oro54

2016-02-07 17:41:42

Cena miodu w sezonie 2016 raczej nie wzrośnie, dobrze będzie jak utrzyma się na poziomie roku ubiegłego. Obawiam się jednak, że może zostać obniżona przez takie, a nie inne zachowania się „pszczelarzy” Co raz częściej do obrotu wprowadzany jest pseudomiód, w którym to lwią część miodu stanowi inwert. Napis „miód z krajów Unii i spoza Unii” powoli staje się gwarantem, że zawartość opakowania stanowi miód z Indii, czy Chin. A jaki to miód i jak się do nas dostaje przeczytajcie artykuł http://zanimkupisz.hvs.pl toksyczny-miod/ Z wielkim biznesem nie wygramy, więc tym bardziej należy dbać o swoją markę i klientów. Z poważaniem oro54

Adam_Poch

2016-02-07 21:01:01

Jako osoba, która ledwo zaczyna przygodę z pszczołami chciałbym aby miód był jak najdroższy. Mój pogląd jest pewnie w opozycji do klientów. Ci pewnie chcieliby żeby miód był za darmo :) oro54 słyszałem, że wielu pszczelarzy działa bardzo nieuczciwie. Ale podobno jest z tego wyjście. Wystarczy kupować miód od pszczelarzy, którzy posiadają zgodę na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich. Tylko o tym grono klientów pewnie nie wie. Ja dowiedziałem się niedawno. A o tym miodzie spoza Unii Europejskiej to już kompletnie inna bajka. Podobno najwięksi kupują miód na Ukrainie i Białorusi by móc sprzedawać pod swoją marką. To jakiś absurd i tego powinno prawo zabraniać! Przez to ewidentnie miód albo miodopodne coś jest sprzedawane w hipermarketach za śmieszne pieniądze, często ponad połowę taniej niż u pszczelarza...

oro54

2016-02-08 12:13:23

Istnieje coś takiego jak cena równowagi. Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy sprzedającym, a kupującym. Poziomy tych cen są różne w różnych częściach naszego kraju. Na jej wysokość wpływa wiele różnorodnych czynników: podaż miodu, marka sprzedającego, reklama, świadomość kupującego, opakowanie produktu, ilość nagłośnionych afer, itp. Ale to sprawa szeroko pojętego marketingu. Co do sprzedaży bezpośredniej, sam fakt zgłoszenia i dokonania rejestracji pasieki u powiatowego weterynarza nie sprawia automatycznie, że sprzedawany przez taką pasiekę towar już jest pewny. Za przestrzeganiem przepisów i norm stoi zawsze konkretny człowiek. Oszustwa i przekręty są ścigane przez prawo, a popełniających ich nie brakuje. Co do jakości miodu z Ukrainy czy Białorusi się nie wypowiadam, bo sprzedaję tylko swoje produkty, ale sądzę, że jest to niewielki problem w stosunku do sprowadzanych tysięcy ton miodów z Indii i Chin. Możemy tylko czytać o wykrywanych fałszerstwach dokumentów przewozowych zmieniających kraj pochodzenia towarów, o przekupstwie urzędników celnych wydających pozwolenia na dystrybucję tych towarów i tym podobne sprawy. Jedyne, co możemy zrobić to postawić na jakość towaru, opakowanie, promowanie swojej marki i poszerzanie swojej oferty. Już nie tylko sprzedaje się miód, ale pyłek, świece z wosku, odkłady, matki . Ważny jest też kontakt ze swoimi klientami

arek

2016-02-08 19:02:45

Miód z Indii? "Chiński miód" to już nie raz słyszałem, ale żeby indyjski to już nie... A to nie jest przypadkiem tam, że jak ma się zgodę na sprzedaż bezpośrednią to podlega się kontroli lekarza weterynarii? To chyba w jakimś stopniu gwarantuje jakość miodu?

oro54

2016-02-08 19:14:41

Kontroli przez powiatowego lekarza podlegają głównie warunki odbioru miodu, sprzęt czy książka z wpisami zaleceń i wykonanych zabiegów. To co siedzi w słoikach kontroli już nie podlega. Od tego jest Sanepid. Próbki miodu o ile są pobierane dotyczą raczej zdrowotności rodzin pszczelich (nosema, zgnilec, kiślica).

blondynekkrk

2016-02-09 16:31:28

Mnie się wydaje, że miód w 2016 roku będzie na podobnym poziomie jak teraz. W sumie może ta zima jest dość słaba ale podobnie było i w zeszłym roku. Problemem dla utrzymania ceny może być tylko import miodu i jakaś nadzwyczajna podaż :)

factis

2016-02-09 21:51:45

Cena miodu w tym roku powinna być dużo niższa. Dlaczego? Bo w mojej ocenie więcej osób będzie mogło sprzedawać miód i inne produkty pszczele. Prawo wreszcie jest uszczegóławiane, ale trzeba liczyć się też z konsekwencjami. Myślę, że ceny mogą być niższe nawet o kilka złotych na litrze. Do tego dochodzi import z różnych stron świata, na który my malutcy nic nie poradzimy.

Strony: 1 2 3

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie