Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Chów i hodowla pszczół

Podglądanie pszczół zimą Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1259

Zaloguj się aby obserwować temat

kaczka12

2015-01-31 08:41:56

Dzisiaj wreszcie trochę śniegu spadło ale od dłuższego czasu temperatura była na plusie. To martwiące, że zima jest lekka - tak jak w zeszłym roku. Znowu mogą być ogromne straty. Najgorsze, że nie specjalnie można zobaczyć co się dzieje z pszczołami.

Lukasz_Baniak

2015-01-31 17:17:37

Możesz podglądać je przez siatkę w dennicy. Tylko lepiej żebyś tego nie robił zbyt często, bo tylko zaczniesz denerwować pszczoły. Skutki tego mogą być poważne.

blondynekkrk

2015-02-01 10:21:14

No z tego co tutaj na forum była mowa, nie wolno podchodzić do pszczół w zimie, kiedy zawiązały kłąb. Dużo osób, choć je korci, powstrzymuje się od tego.

michal1972

2015-02-03 13:08:08

Nie można "podglądać pszczół zimą" pod żadnym pozorem! Ani nie otwieramy daszków, ani nie sprawdzamy powałek, ani tym bardziej nie przeprowadzamy kontroli pokarmu.

Można ewentualnie wymienić dennicę ale trzeba być bardzo ostrożnym i delikatnym i ewentualnie odblokować wylotki z zimowego osypu. Nic więcej.

factis

2015-02-04 08:19:02

Potwierdzam. Jest zima (jaka jest taka jest, ale jest!) a to oznacza - wakacje dla pszczelarza. Koledzy, odpoczywajmy! Czeka nas już za niedługo prawdziwy zapiernicz...

michal1972

2015-02-08 08:03:49

@factis, "zapiernicz" może nie. Dla mnie to czysta przyjemność. Jak najbardziej rozumiem kolegów, których już skręca żeby zaglądnąć do pszczół. Mam to samo. Ale doświadczenie i wiedza podpowiada, żeby dać sobie na wstrzymanie.

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Kaczka po mazursku

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich