Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Choroby, zagrożenia i ochrona pszczół

zatrucie pszczół w Przyczynie Dolnej Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 3086

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2

wszczypkow

2015-07-25 21:46:08

Czy sprawa jest definitywnie zakończona?

marcin

2015-07-26 07:58:36

@wszczypkow, śledztwo umorzono, jeżeli o to pytasz.

Zapraszam do artykułu na ten temat: http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/763/przyczyna_dolna_-_pszczoly_zasiedlaja_nowe_ule.html

wszczypkow

2015-07-28 21:33:44

Znając skuteczność naszych organów ścigania, należało się tego spodziewać.Żadnych tropów, podejrzeń, przypuszczeń ?. Nie sądzę, aby było to działanie nieumyślne. Czwartego października 2014 r. temperatura w dzień wynosiła 18 st.C, więc pszczoły odbywały loty, ale nie na kwitnącą plantację, bo takiej nie mogło być, ale do przynęty (np. melasa z dodatkiem insektycydu) spreparowanej przez wyjątkowo perfidnego przestępcę. Czy może być inny teoretyczny przebieg zdarzenia?. Wschowa od Przyczyny Małej leży w oddaleniu około 2 km. Znane są przypadki zatruć w drodze wstrzykiwania środka bezpośrednio do uli, ale to chyba nie mogło mieć miejsca w tym przypadku.

wowosowa

2015-07-28 21:58:06

Czy przy zatruciu pszczół insektycydem należy niszczyć ule i wymieniać je na nowe, jak to zrobiono w Przyczynie Dolnej. Wystarczyłoby oczyścić i umyć. Z akcji Greenpeace zebrano 150 tyś. zł. Za tę kwotę zakupiono 100 uli z rodzinami pszczelimi. Czyli 1 500 zł. za ul z rodziną ?. Bez przesady !!!.

blondynekkrk

2015-07-29 09:19:55

@wowosowa, ktoś musi na tym zarobić... taka sama sytuacja jest w przypadku każdej fundacji. Koszty wynagrodzenia potrafią być kosmiczne. Zobaczcie sobie fundację Sie Pomaga. Dużo dobrego robią ale z każdej wpłaty zabierają część na obsługę. Przy uzbieraniu kilku milionów robi się pokaźna sumka.

wowosowa

2015-07-29 12:08:44

A od czego jest Związek Pszczelarzy. To aż trzeba kolejnej akcji "ADOPTUJ PSZCZOŁĘ, rozdmuchanej na całą Polskę? Śmieszne i infantylne.
Zmieniam avatara na bardziej optymistycznego.

factis

2015-07-30 16:38:49

Też uważam, że w Przyczynie Dolnej doszło do celowego zatrucia pszczół. Niestety to nie pierwszy przypadek, kiedy śledztwo zostaje umorzone z powodu braku dowodów albo niskiej szkodliwości czynu. Wykombinowałem, że zainwestuje sobie w fotopułapkę. Wtedy nikt mi nie powie, że ciężko znaleźć sprawcę, jeżeli ktoś mi coś ukradnie lub podłoży.

wszczypkow

2015-07-30 21:35:44

Fotopułapka ?. jak to działa, gdzie można nabyć i za ile? W mojej pasiece, wiosną (wtedy usiłują dokonać zawłaszczenia rodzin), zainstalowałem wykonany przez bardzo kompetentnego elektronika układ alarmowy (syrena wyje 1 minutę), włączany po przerwaniu obwodu (drut miedziany nawojowy 0,3 mm w pętli wokół pasieki. Koszt całkowity około 100 zł.

Strony: 1 2

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem