Portal Pszczelarski

Przegorzan kulisty – roślina miododajna

Na zdjęciu: Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus L.). Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Przegorzan_kulisty#/media/File:Kugeldistel_20050705_565.jpg Autor: Georg Slickers Kwitnienie: lipiec-sierpień

przegorzan kulisty Echinops sphaerocephalus L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa przegorzanu kulistego wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego cechy charakterystyczne przegorzanu kulistego występowanie przegorzanu kulistego uprawa przegorzanu kulistego

Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus L.) jest rośliną, która najlepiej czuje się w warunkach stepowych, dlatego w naszych warunkach klimatycznych rośnie dziko niezwykle rzadko. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by go uprawiać w celach ozdobnych lub dla zwiększenia wydajności miodowej łąk wokół pasiek.

Przegorzan kulisty należy do rodziny astrowatych, a w naturalnych warunkach występuje na zachodzie Azji oraz na południu Europy. Ma charakterystyczny wygląd, dzięki czemu bardzo łatwo odróżnić go od innych roślin miododajnych. Może mieć wysokość nawet dwóch metrów, a jego kwiatostany mają ciekawy, kulisty kształt. Łodyga jest sztywna, gruba i na całej długości pokryta białawym meszkiem. Liście są pierzastodzielne, ułożone skrętolegle i kolczaste. Kwiatostan w formie główki składa się z wielu kwiatowych koszyczków. Kwiaty są barwy fioletowej lub niebieskiej. Pachną delikatnie.

Przegorzan kulisty kwitnie od końca lipca do końca sierpnia, dostarczając w tym czasie dobrego pożytku pszczołom. Wydajność miodowa rośliny to aż 600-800 kg z jednego hektara, dzięki czemu można ją uznać za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Im cieplejsze lato, tym nektarowanie przegorzanu kulistego jest większe. Wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego również jest bardzo duża. Dzięki dużym rozmiarom kwiatostanu, na jednej roślinie może jednocześnie zbierać pyłek i nektar nawet kilka pszczół.

Choć przegorzan kulisty ma swoje ulubione warunki glebowe, dobrze rośnie niemal na każdym terenie. Można go uprawiać nawet na glebach suchych, mało żyznych, z jednym warunkiem – nie powinny być zbyt kwaśne. Wysiewanie jest możliwe jesienią aż do pierwszych mrozów lub wczesną wiosną. Nasiona wysiewa się w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej pół metra. Odległość roślin w jednym rzędzie powinna wynosić 20-30 cm. Wysiane nasiona należy przykryć niewielką warstwą gleby.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 22-23

Artykuły powiązane:

Przegorzan węgierski – roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 21235

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-01-16 15:30:40

Genialne zdjęcie i bardzo fajny artykuł!



  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Słodka sałatka z kurczakiem