Portal Pszczelarski

Morgan Freeman i rezerwat dla pszczół

Na zdjęciu: Morgan Freeman. Źródło zdjęcia: xebola.wordpress.com

Morgan Freeman rezerwat dla pszczół pszczoły celebrytów

Morgan Freeman i rezerwat dla pszczół

Jedną z najbardziej niewiarygodnych rzeczy dotyczących oddolnych ruchów społecznych, z której wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jest fakt, że przyciągają one, często niespodziewanie, nieprzeciętnych sprzymierzeńców. Ci sprzymierzeńcy niejako użyczają tym ruchom swój talent. Okazuje się bowiem, że w ich przypadku wystarczy być sobą, by móć wywierać wpływ na ludzi. Mowa o celebrytach, obok których społeczeństwo zwykle nie potrafi przejść obojętnie. Można ich kochać lub nienawidzieć, ale jedno trzeba im przyznać – wielu z nich to jednoosobowe media, które wpływają na rzesze ludzi poprzez wplecenie w wywiad jednego czy dwóch zdań w jakiejś sprawie.


Więc kiedy Morgan Freeman, ze swoim wart miliony dolarów głosem, z którego emanuje swojskość i otucha, mówi o tym, jak ważne jest otoczenie pszczół opieką, to ludzie go słuchają. Na nagraniu z 2014, żartując z Jimmy’m Fallonem, Morgan Freeman zdradził, że stał się obrońcą pszczół od kiedy przekształcił swoje ranczo (o wielkości 50 hektarów) w Missisipi w ich azyl. Freeman sam stał się pszczelarzem i spędza teraz dni swój karmiąc swoje owady cukrem i wodą. Zaś jego ogrodnik posadził na posiadłości rośliny przyjazne dla pszczół: koniczyny, lawendy czy magnolie.

Choć nagranie pochodzi sprzed roku, to nadal krąży po mediach społecznościowych po tym, jak udostępniła je na facebooku strona The Free Thought Project. Po raz kolejny odezwał się głos poparcia dla pszczół w czasach, kiedy tak wiele jest jeszcze do zrobienia. Freeman zdecydował się na hodowlę pszczół, ponieważ niepokoi go spadek liczby populacji tych owadów. "Wspólnie próbujemy przywrócić pszczoły na naszej planecie… Choć wielu nie zdaje sobie sprawy, że to one są, według mnie, podstawą wzrostu na Ziemi, wegetacji..." – powiedział Freeman. 

Niestety, ludzie i chemikalia produkowane przez takie firmy jak Monsanto czy Syngenta, są główną przyczyną wymierania pszczół. Ale dzięki aktorowi i innym ludziom, którzy myślą podobnie jak on, i którzy próbują osobiście rozwiązać ten problem, być może uda nam się zrobić jakiś postęp w tej sprawie. 

Od siebie dodam, że na naszym polskim podwórku dość sprawnie w kwestii pszczół działa organizacja Greenpeace. Z ich strony: http://www.greenpeace.pl/projekt_pszczola/ można pobrać bezpładnie poradnik "Projekt pszczoła", w którym ogrodnicy znajdą wskazówki na temat uprawy roślin w sposób korzystny dla tych owadów, a konsumenci – porady na temat podejmowania przyjaznych dla nich wyborów na zakupach spożywczych.

Tekst źródłowy: althealthworks.com
Źródło polskie: xebola.wordpress.com

Powiązane artykuły:

Pobierz poradnik Greenpeace - Projekt: Pszczoła



Liczba wyświetleń artykułu: 4059

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka z pieczarkami i miodem

Grillowana karkówka miodowa

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek