Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: WG

Na obrazku: Linia pszczół cau: WG. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau WG WG

Linia pszczół cau: WG

Pszczoła kaukaska linii WG doskonale radzi sobie na każdych pożytkach. Jest łagodna, mało rojliwa i świetnie sprawdzi się zarówno w dużych gospodarstwach pasiecznych, nastawionych na intensyfikację produkcji, jak i w niedużych pasiekach, w których miód produkowany jest na niewielką skalę.

Pszczoła kaukaska linii WG jest bardzo łagodna i spokojna. Dobrze znosi wszelkie prace w obrębie ula, o ile są wykonywane przy ciepłej, słonecznej pogodzie. Jest spokojna nawet podczas chwilowych braków pożytkowych. Podczas pracy w ulu dobrze trzyma się ramek, nie schodzi, nie odlatuje ani nie spływa w dół. Jedynie podczas bardzo niskich temperatur warto powstrzymać się od prac przy ulu – pszczoła WG może być wtedy agresywna i niespokojna. Zamiast używać podkurzacza, dużo lepiej jest poczekać dzień czy dwa na ładną pogodę. Lepiej nie narażać pszczół na dodatkowy stres w sytuacji, gdy i tak sa dużo bardziej niespokojne niż na co dzień.

Pszczoła omawianej linii doskonale radzi sobie podczas zbierania miodu na każdych pożytkach – wczesnych i późnych, bardzo miododajnych oraz takich, które wymagają sporo pracy, by zebrać odpowiednią ilość miodu. Zdecydowanie jednak preferuje pożytki późne – na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni. Pszczoły kaukaskie linii WG przejawiają bardzo silne tendencje do ograniczania matek w czerwieniu. Są nierojliwe, a gdy nastrój rojowy się pojawi, bardzo łatwo jest go zniwelować za pomocą prostych i nieskomplikowanych metod.

Pszczoły kaukaskie linii WG bardzo dobrze znoszą zimowlę, nawet w nieocieplonych ulach. Osyp wiosenny, w porównaniu do innych pszczół, jest stosunkowo niewielki. Na zimę potrzebują średniej ilości pokarmu, a na wiosnę szybko wracają do pełnej siły. Pszczoły omawianej linii dość dobrze znoszą nawet długie zimy z niskimi temperaturami. Są wytrzymałe na trudne warunki i szybko wiosną zaczynają latać na pierwsze pożytki.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 9291

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.