Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: S

Na obrazku: Linia pszczół car: S. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car S S

Linia pszczół car: S

Pszczoła kraińska linii S cieszy się ogromnym uznaniem wśród pszczelarzy, gdyż jej walory użytkowe i biologiczne świetnie sprawdzają się w pasiekach położonych na terenie całego kraju. Pszczoły doskonale przystosowują się do różnych warunków, osiągając przy tym bardzo dużą wydajność miodową.

Pszczoły kraińskie linii S są średniej wielkości i mają ciemnoszare powłoki chitynowe. Zalecane są na pożytki wczesne i średnio wczesne, zarówno nektarowe, jak i spadziowe o równym stopniu nasilenia. Jednak pożytki późne także wykorzystuje bardzo dobrze. Pszczoły tej linii bardzo chętnie przechodzą do nadstawek oraz kolejnych korpusów w ulu. Przeznaczone są zarówno do gospodarki stacjonarnej, jak i wędrownej. W obu przypadkach ich miododajność pozostaje na wysokim poziomie. Przy bardzo obfitych pożytkach pszczoły mają tendencje do ograniczania matek w czerwieniu. Jeśli natomiast pożytki są nieco słabsze, dobrym rozwiązaniem dla zachowania równowagi w ulu jest zastosowanie kraty odgrodowej.

Pszczoły linii S bardzo dobrze zimują, także podczas chłodnych i przedłużających się zim. Podczas zimowli nie wykorzystują zbyt dużych ilości zapasów pokarmu. Na wiosnę charakteryzują się dynamicznym i szybkim rozwojem, dzięki czemu bardzo szybko powracają do pełnej siły i mogą zacząć loty na wczesnowiosenne pożytki. W przypadku pasiek towarowych zaleca się wykorzystanie krzyżówek pszczół linii S z innymi liniami o wysokich walorach użytkowych.

Rodziny linii S są zwykle silne lub średnie. Rzadko wchodzą w nastrój rojowy, a jeśli się zdarzy, można je z niego łatwo wyprowadzić. Pszczoły produkują bardzo duże ilości mleczka oraz pyłku, przez co bywają wykorzystywane do wychowu matek pszczelich. Linia S to pszczoły spokojne i łagodne, podczas przeglądów dobrze trzymają się plastrów i nie atakują pszczelarza. Zachowania agresywne wykazują niezwykle rzadko. Mogą się zdarzyć w przypadku długotrwałej przerwy w pożytkach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11856

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Chleb z szafranem i miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.