Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Alsin

Na obrazku: Linia pszczół car: Alsin. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Alsin Alsin

Linia pszczół car: Alsin

Pszczoła kraińska linii Alsin doskonale sprawdzi się na wszystkich pożytkach, zarówno wczesnych, jak i późnych. Jest to linia świetnie przystosowana do pracy w trudnych warunkach zarówno pogodowych, jak i pożytkowych.

Pszczoła kraińska linii Alsin ma jasnoszary kolor i ma jednolite ubarwienie. Jedynie matki tej linii mają lekko zażółconą stronę brzuszną. Pszczoły tej linii są bardzo łagodne i rzadko stają się agresywne – najczęściej wtedy, gdy przez długi czas brakuje pożytków albo gdy nastąpi gwałtowne załamanie pogody. Jeśli po wielodniowej ładnej pogodzie nagle zerwie się wiatr czy spadnie deszcz, lepiej odpuścić sobie pracę przy ulu, gdyż pszczoły mogą atakować.

Pszczoły linii Alsin zimują bardzo dobrze, z niewielkim osypem. Świetnie znoszą nawet bardzo długie i mroźne zimy. Nieco gorzej się czują podczas przedłużającego się zimnego przedwiośnia. Na wiosnę bardzo szybko powracają do pełnej siły. Siła rodziny przez cały sezon pożytkowy utrzymuje się na średnim poziomie. Pszczoły kraińskie linii Alsin zbierają miód na wszystkich pożytkach, zarówno wczesnowiosennych, jak i jesiennych. Zbierają nie tylko nektar, ale też spadź. Miód składają w gnieździe i w nadstawce. Jeżeli pożytek jest bardzo obfity, nadbudowują plastry. Pszczoły mają tendencję do ograniczania czerwienia matek w sezonie pożytkowym, przez co wykazują znikomą tendencję do nastroju rojowego. Ucieczki z ula zdarzają się bardzo rzadko, jedynie w przypadku bardzo kiepskich pożytków.

Cechą charakterystyczną pszczoły kraińskiej linii Alsin jest składanie dużych ilości pyłku w całym gnieździe, szczególnie w pobliżu czerwiu. Pszczoły tej linii zbierają też bardzo duże ilości propolisu, wykorzystując go, między innymi, do przyklejania ramek do ściany ula. Rodzaj sklepienia miodu jest uzależniony od wieku plastrów – na młodych pszczoły Alsin sklepią miód na sucho, natomiast na starszych – na półmokro.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 12452

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wacław Piędel o krok od zdobycia Perły 2018

III Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach

Pasieka w Krakowie? Jest zgoda radnych!

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę