Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Kortówka

Na obrazku: linia pszczół car kortówka Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kortówka Kortówka

Linia pszczół car: Kortówka

Pszczoła kraińska linii kortówka pochodzi z okolic niemieckiego Schwarzwaldu. Wyselekcjonował ją bardzo dobry pszczelarz Willy Straub. Miała służyć maksymalnemu wykorzystaniu pożytku z mniszka lekarskiego oraz zbiorowi późnej spadzi. W naszym kraju radzi sobie zaskakująco dobrze, gdyż świetnie przystosowała się zarówno do warunków pożytkowych, jak i klimatycznych naszego kraju.

Pszczoły kraińskie linii Kortówka charakteryzują się ciemnobrązowym, niemal czarnym ubarwieniem oraz jasnoszarymi pierścieniami. Linia jest selekcjonowana przede wszystkim w Polsce północno-wschodniej, czyli tam, gdzie warunki klimatyczne i pożytkowe są najtrudniejsze. Doskonale nadają się do intensywnej gospodarki, prowadzonej przede wszystkim w ulach stojakach – w nich najłatwiej jest bowiem kierować bardzo intensywnym rozwojem rodziny pszczelej tej linii. Pszczoły mają tendencję do przeprowadzania cichej wymiany matki – w ulach bardzo często czerwią dwie matki jednocześnie.

Pszczoły kraińskie linii Kortówka są bardzo łagodne, także podczas przeglądów nie wykazują niepokoju ani agresji. Są mało ruchliwe i bardzo dobrze trzymają się plastrów, na których pracują. Pszczoły są bardzo miodne nawet w trudnych warunkach pożytkowych. Dzieje się tak, gdyż ograniczają matki w czerwieniu, dzięki czemu nie wykazują tendencji do nastroju rojowego. Pojawia się on jedynie wtedy, gdy występuje długotrwała przerwa w pożytkach. Jednak proste zabiegi przeciwrojowe pozwalają na szybkie zniwelowaniu nastroju rojowego już od pierwszych jego objawów. Zimują bardzo dobrze, przy niewielkim osypie i równie małym wykorzystaniu zapasów pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko odzyskują pełną siłę i mogą wylatywać już na najwcześniejsze pożytki. Pomimo to, czerwienie pojawia się u nich stosunkowo późno. Pszczoły kraińskie linii kortówka sa bardzo wydajne zarówno pod względem produkcji miodu, jak i zbierania pyłku.

Opracowano na podstawie:

Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 25222

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-08-14 11:57:07

i slabo odporna na warroze, mala liczba v. i po rodzinie

blondynekkrk 2018-08-16 09:02:14

mała liczba v.? co to znaczy?



  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich