Portal Pszczelarski

Trojeść amerykańska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca L.). Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Seidenpflanze.jpg i de.wikipedia.org/wiki/Datei:Asclepias_syriaca_sl_2.jpg Autorzy zdjęć: __IKAl i Stefan.lefnaer

trojeść amerykańska Asclepias syriaca L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa pyłkowiny wydajność miodowa trojeści amerykańskiej cechy charakterystyczne trojeści amerykańskiej występowanie trojeści amerykańskiej uprawa trojeści amerykańskiej

Trojeść amerykańska – roślina miododajna

Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca L.) charakteryzuje się bardzo wysoka wydajnością miodową, dzięki czemu uznawana jest za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Kiedyś była hodowana jako roślina ozdobna i przemysłowa, dziś ma przede wszystkim znaczenie dla właścicieli pasiek.

Trojeść amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, jednak odpowiadają jej także warunki glebowe w naszym kraju i to na każdej szerokości geograficznej. W postaci dzikiej występuje dość rzadko, najczęściej jest uprawiana przez pszczelarzy. Jest rośliną dość okazałą, może osiągać nawet do dwóch metrów wysokości. Ma proste, wzniesione łodygi, pokryte dość gęsto liśćmi. Liście są duże, eliptyczne z krótkimi ogonkami. Zawierają sok mleczny, w którego składzie w niewielkiej ilości znajduje się kauczuk. Z tego względu trojeść amerykańską próbowano kiedyś hodować w Europie jako dostarczyciela kauczuku. Jego ilości były jednak tak niewielkie, że szybko zaniechano tego procederu.

Trojeść amerykańska zakwita pod koniec czerwca i kwitnie przez około trzy tygodnie. Choć to niewiele w porównaniu z innymi roślinami miododajnymi, krótkie kwitnienie jest rekompensowane przez bardzo duże nektarowanie. Wydajność miodowa z jednego hektara to od 400 do nawet 900 kilogramów w zależności od pogody i warunków glebowych. Kwiaty trojeści nie są okazałe pod względem wyglądu – mają barwę różowobrązową i są dość niewielkie. Jednak bardzo intensywnie pachną, co przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Kwiaty produkują też spore ilości pyłku, jednak jest on niepraktyczny, bo posklejany w tak zwane pyłkowiny – z tego względu pszczoły nie interesują się nim.

Trojeść amerykańska jest bardzo trwała i doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach glebowych. Ma to związek z długimi i grubymi podziemnymi rozłogami, które potrafią czerpać substancje odżywcze z głębokich partii gleby. Można ją rozmnażać z nasion – wysiewa się je wiosną w rzędach oddalonych od siebie o około pół metra. Na kwitnienie zasianych roślin trzeba jednak poczekać – zakwitają trzy lata po zasianiu.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 65-66
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Odział Pszczelnictwa ISK, Puławy 1993, s. 36-37

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 23260

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XIV Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności w Karczowiskach

XIII Wojewódzki Dzień Pszczelarza w Olsztynku

II Leśny Bieg Pszczelim Szlakiem

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem