Portal Pszczelarski

Masowe wytrucie pszczół w Przyczynie Dolnej

Wytrute pszczoły. Źródło informacji: elka.pl i tvn24.pl Źródło zdjęcia: farm6.staticflickr.com/5502/11535954114_f52c310289.jpg

Przyczyna Dolna wytrucie pszczół

Przyczyna Dolna to wieś położona w województwie lubuskim, precyzyjniej - w powiecie wschowskim. To w niej, w sobotę 4 października 2014 r. doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Wytruto 5 milionów pszczół.

Największe straty poniósł pan Piotr Mały, który przez 10 lat konsekwentnie rozbudowywał swoją pasiekę. Z 46 rodzin, które posiadał, zostało mu 5 i wciąż nie ma pewności, czy i te nie podzielą losu pozostałych. Anna Apolinarska, pszczelarz amator, posiadała 4 rodziny pszczół. Podobnie jak pan Piotr, nie może otrząsnąć się z tego co się wydarzyło. 

Pszczelarze przyczyn masowego wytrucia pszczół doszukują się w nieodpowiedzialnym i/lub niechcącym wylaniu jakiejś słodkiej, skażonej substancji lub z opryskami. Z racji tego, że mamy październik, zgodnie uważają, że mało prawdopodobne jest aby pszczoły zatruły się jakąś rośliną miododajną. Niestety rolnicy, w odróżnieniu od pszczelarzy, zupełnie inaczej patrzą na różnego rodzaju chwasty. Ci pierwsi traktują je jako zagrożenie które trzeba szybko i skutecznie wytępić, ci drudzy - jako pożywienie dla pszczół.

Sprawą zajęła się lokalna policja.

Zobacz również:

Przyczyna Dolna - pszczoły zasiedlają nowe ule

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5040

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-10-11 08:56:56

Ciekaw jestem czy opieszałość policji (która nie musi się znać na środkach chemicznych) doprowadzi do szczęśliwego finału tej sprawy. Jestem pewien, że pszczelarze nie zrezygnują ze swojej pasji i odbudują pasieki. To jest jak narkotyk:)



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele