Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup sprzętu w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: sprzęt pszczelarski w sklepie. Źródło zdjęcia: authentic-routes.com/images/default-source/beekeeping-in-slovenia/beekeeping-equipment.jpg?sfvrsn=2

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup sprzętu refundacja ARR

Ocena projektu zakup sprzętu pszczelarskiego w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

W tym roku obowiązują nowe zasady realizacji refundacji w ramach działania zakup sprzętu pszczelarskiego. Działanie jest jedną z części składowych mechanizmu „Wsparcia rynku produktów pszczelich”.

Zasady refundacji kosztów zakupu sprzętu pszczelarskiego są od 2014 roku bardziej korzystne z punktu widzenia właścicieli niewielkich pasiek. Z mechanizmu będą mogli skorzystać pszczelarze, którzy mają co najmniej 15 rodzin pszczelich w pasiece. W tym roku wzrośnie więc ogólna liczba pszczelarzy, którzy będą mogli skorzystać z refundacji. Do tej pory dolna liczba rodzin, która uprawniała do skorzystania z programu, to 20 rodzin pszczelich. Widać więc, że obniżenie warunków sprzyjać będzie rozwojowi przede wszystkim niewielkich pasiek, których właściciele i tak miewają problemy z utrzymaniem się na granicy opłacalności. A przecież tacy pszczelarze też chcą się rozwijać i pracować na dobrym jakościowo sprzęcie, który bardzo często przekłada się na jakość i ilość produkowanego miodu. Gdy skorzystają z programu, będą mogli odzyskać aż 60 procent netto kosztów zakupionego sprzętu. Te odzyskane środki będą mogli zainwestować w sprzęt, który nie jest objęty refundacją lub w inne działania, które pomogą im utrzymać się na rynku.

Wzrosła też dopłata do przypadająca na jedną rodzinę — stawka wynosi 70 zł. Maksymalna kwota pomocy również jest wyższa, skoczyła z 8 do 10 tysięcy. W porównaniu do mechanizmu realizowanego w latach ubiegłych, pszczelarze będą więc mogli skorzystać z wyższej pomocy, nawet jeśli liczba rodzin pszczelich jest u nich taka sama.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 12.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup sprzętu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2200

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności