Portal Pszczelarski

Wrzos zwyczajny – roślina miododajna

Na zdjęciu: wrzos zwyczajny. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/Calluna#mediaviewer/File:CallunaVulgaris.jpg Autor zdjęcia: Aqwis Artykuł z dnia 13.11.2014 r. sprawdzony pod względem merytorycznym, poprawiony i uzupełniony dnia 05.06.2016 r.

wrzos zwyczajny Calluna vulgaris Salisb pożytki roślina miododajna wydajność miodowa wydajność miodowa wrzosu zwyczajnego wrzosowisko miód wrzosowy

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris Salisb) to roślina powszechnie znana i spotykana w Polsce, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem pszczół i pszczelarzy. Miód produkowany z wrzosowego nektaru ma wyjątkowy smak i wiele właściwości zdrowotnych. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Wrzos zwyczajny - cechy charakterystyczne
2. Wrzos zwyczajny - termin kwitnienia
3. Wrzos zwyczajny - wydajność miodowa
4. Wrzos zwyczajny - roślina miododajna - artykuły powiązane

 

1. Wrzos zwyczajny - cechy charakterystyczne 
Wrzos zwyczajny jest niewielka krzewinką z rodziny wrzosowatych, która osiąga wysokość do 20 centrymetrów do pół metra. W polskich warunkach typowych wrzosowisk jest niewiele, mimo to mniejsze powierzchniowo pożytki są chętnie odwiedzane przez pszczoły. W Polsce wrzos występuje "w całym kraju na nasłonecznionych, bezwapiennych piaskach, a czasem na wysokich suchych torfach."[1]

Liście wrzosu zwyczajnego są drobne o igiełkowatym kształcie, przeciwlegle pokrywając gałązki.

Kwiaty są czterokrotne i zebrane w jednostronnych gronach na szczytach gałązek. Mają kolor liliowo-różowy i otoczone są czterolistkowym kieliszkiem koloru zielonego. Kielich składa się z czterech barwnych błonkowatych działek dłuższych od korony. "Korona trwała, prawie wolnopłatkowa, zasychająca i otulająca owoc. Pręcików jest osiem, nitki ich są płaskie, wstęgowate, przylegające do zalążni i łatwo poruszające się przy potrąceniu. Pylniki z dwoma wyrostkami u nasady. U podstawy zalążni znajduje się osiem czarnych nektarników, widocznych między ośmioma nitkami pręcików."[1]

Rys. 1 Kwiat wrzosu zwyczajnego

Źródło: Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele. Zapylanie i miododajność roślin, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1982, s. 211, Rys. 78

Wrzos najlepiej i najbardziej obficie kwitnie przy ciepłej, bezwietrznej i słonecznej pogodzie. Jest tak zwanym pożytkiem późnym, gdyż kwitnienie rozpoczyna dopiero w sierpniu. Jednak dla pszczelarza, którego pszczoły zebrały już nektar z rzepaku, akacji czy innych wiosennych i letnich kwiatów, pożytki wrzosowe pozwalają na uzupełnienie produkcji i zapewnienie pszczołom pracy późnym latem.

2. Wrzos zwyczajny - termin kwitnienia 
Wrzos zaczyna kwitnąć w pierwszej połowie sierpnia, a kwitnienie utrzymuje się przez około 3-4 tygodnie. Najlepiej nektaruje, gdy dni są słoneczne, a noce chłodniejsze, dzięki czemu o poranku występuje duża ilość rosy.

3. Wrzos zwyczajny - wydajność miodowa 
Pożytki wrzosowe są dość wydajne – jedna rodzina pszczela zbierając nektar wrzosowy jest w stanie przynieść do ula około 3-5 kilogramów nektaru miodowego.

Miód wrzosowy jest dużo trudniej kupić niż rzepakowy czy wielokwiatowy. Po pierwsze dlatego, że nie wszyscy pszczelarze stawiają ule na wrzosowych pożytkach. Wirowanie tego typu miodu jest bowiem męczące i pracochłonne. Po drugie – miód wrzosowy kończy sezon latania pszczół na pożytki, dlatego bardzo często spora jego ilość jest pozostawiana w ulach jako zimowy pokarm dla pszczół.

Opracowano na podstawie:

[1]Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele. Zapylanie i miododajność roślin, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1982, s. 210-212

4. Wrzos zwyczajny - roślina miododajna - artykuły powiązane 

Właściwości miodu wrzosowego

Zalecenia do miodobrania z wrzosu i przechowywania miodu wrzosowego

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 19487

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-11-13 15:48:58

No właśnie, zawsze jest pytanie, czy kręcić czy zostawić pszczołom... Generalnie jak jest co kręcić, to ja polecam uruchamiać miodarkę. Taniej wyjdzie podkarmić syropem cukrowym niż zostawić prawie najdroższy miód.

factis 2014-11-15 08:05:31

Wrzosowisk jak fix mało w Polsce. Nie wiem jak za granicą ale u nas nie wygląda to ciekawie. Na szczęście nie mam w pobliżu więc i nie mam co się nad tym zastanawiać, co bym zrobił gdybym miał dostęp. O tyle zdrowszy jestem.

Lagnapis 2014-11-15 18:04:43

Z tego co wiem w moim regionie też mało jest wrzosowisk, a jeśli już są to "Doświadczeni Pszczelarze" je zajmują. Miód Wrzosowy jest rewelacyjny :D

Bikej0909 2014-12-30 08:02:53

"Pożytki wrzosowe są dość wydajne – jedna rodzina pszczela zbierając nektar wrzosowy jest w stanie przynieść do ula około 3-5 kilogramów nektaru miodowego"

3-5kg to dośc wydajnie?? hehe dobre
dosc wydajnie to wg definicji coś koło 20-30kg wydajnie ponad 30kg super gdy koło 40-50kg miodu
wiec 3-5 to malo
ja w w tym roku i w zeszłym to trgedia na wrzosie koło 1-2kg z ula
3 i 4 lata temu to koło 7kg z ula
a gdzie te lata po wojnie co wspominaja ze było koło 20kg miodu wrzosowego, w Angli ponoc jak sie nie weżmie 20-25kg wrzosu to nie ujdzie

blondynekkrk 2014-12-30 17:50:05

@Bikej0909 masz rację. Lekka przesada z tą wydajnością miodową wrzosu.

banan 2016-09-04 08:04:04

zapach miodu wrzosowego - poezja, nie wspomne juz o smaku i jego wlasciwosciach. szkoda tylko, ze tak trudno go pozyskac...



  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Kurczak w różowej marynacie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia