Portal Pszczelarski

Hodowla a chów pszczół

Na zdjęciu: ule na polu maku. Źródło zdjęcia: blog.sevanmatossian.com/wp-content/uploads/2011/05/ushi-beehives-v2.jpg

hodowla pszczół chów pszczół

Hodowla a chów pszczół

Choć w języku potocznym pojęcia chów i hodowla występują zamiennie, w rzeczywistości różnią się one znaczeniowo. Także w przypadku pszczelarstwa – niektórzy pszczelarze zajmują się hodowlą pszczół, a inni jedynie chowem.

Chów pszczół jest to zapewnianie im prawidłowych warunków do bytowania i rozwoju, dzięki czemu rozwijają one pełnie pożądanych cech – czyli przede wszystkim produkują miód i inne produkty pszczele. Hodowla obejmuje więc wszelkie prace higieniczne, zapewnienie pszczołom odpowiedniego ula, podkarmianie w czasie głodu czy regularne przeglądy w celu wykrycia ognisk chorobowych. Chów pszczół musi być, oczywiście, zgodny z zasadami dobrostanu zwierząt. Pszczelarz musi o nie dbać najlepiej, jak potrafi. Wbrew niektórym opiniom, chów nie polega bowiem na puszczeniu pszczół samopas – niech sobie radzą.

Hodowla pszczół jest natomiast zagadnieniem wyższego rzędu i wiąże się z ich rozmnażaniem w celu uzyskania jak najlepszych cech genetycznych, które przekładają się później na jakość całego gatunku. Tym zajmują się przede wszystkim pasieki hodowlane, w których można kupić zarówno matki pszczele, jak i wysokiej jakości odkłady, które rozwiną się w silną i wysoce użyteczną rodzinę pszczelą. Hodowla ma dwa główne cele. Po pierwsze – zachowanie gatunku. A po drugie – wyhodowanie takich pszczół, których wszystkie cechy będą korzystne z punktu widzenia pszczelarstwa. Hodowla ma więc na celu wyhodowanie pszczół jak najbardziej łagodnych, jak najmniej rojliwych, o szybkim rozwoju wiosennym, a jednocześnie wyjątkowo miodnych. Jak widać, większość pszczelarzy w Polsce zajmuje się chowem pszczół. Nazywanie ich hodowcami wynika głównie z niewiedzy i braku rozumienia definicji pojęć: chów i hodowla.

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11017

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie