Portal Pszczelarski

Jak wygląda ochrona pszczół na Śląsku w 2017?

pszczelarstwo śląskie ochrona pszczół

Oddział internetowego wydania Gazety Wyborczej z Bielska-Białej poruszył 5 września 2017 r. temat ochrony pszczół przez parlamentarzystów. Autorka publikacji, pani Ewa Furtak, informuje o odpowiedzi od Jana Szyszki, Ministra Środowiska, na pytania zadane przez Mirosławę Nykiel dotyczące tego, czy ministerstwo wprowadzi regulacje zakazujące lub ograniczające stosowanie środków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla pszczół oraz w jaki sposób planuje podnosić świadomość Polaków o problemach pszczół i pszczelarzy: "Resort środowiska pytany, co robi, by ratować pszczoły masowo ginące w Polsce, chwali się broszurą wydaną kilka lat temu i odpisuje, ze to w zasadzie nie jego sprawa i zająć problemem powinien się ktoś inny." 

Co więcej, z odpowiedzi jaką uzyskała posłanka Platformy Obywatelskiej wynika, że "pszczoła nie jest objęta w Polsce ochroną prawną, więc zagadnienia podniesione w przedmiotowej interpelacji nie znajdują się w kompetencjach resortu. Jeśli już, to pszczoła miodna jest w Polsce zwierzęciem gospodarskim, więc powinno się zająć jej ratowaniem Ministerstwo Rolnictwa."

Pozostaje zatem pytanie, jak faktycznie wygląda ochrona pszczół na Śląsku i czy cokolwiek może się w tej kwestii zmienić? 2017 rok nie był dla pszczlarzy z Beskidów rokiem udanym. Ba, dla części polskich gospodarstw pasiecznych rok ten był jednym z najgorszych w historii. U niektórych straty w pasiekach sięgają nawet 50% i wynikają głównie ze stosowania pestycydów, obecności pasożytów Varroa destructor oraz nieprzychylnej, wyjątkowo zimnej wiosny. Części z kataklizmów prawdopodobnie pomogłyby rozwiązania systemowe. Greenpeace podejmował niejednokrotnie w tym roku temat ochrony pszczół w tym zakresie, ale z różnym skutkiem.

Czy możemy liczyć, że po rozwiązaniu tematu wycinki Puszczy Białowieskiej Ministerstwo Środowiska wdroży program ratowania pszczół nie tylko na Śląsku, ale również w innych regionach kraju? Ewentualnie czy Ministerstwo Rolnictwa przyjmie na siebie odpowiedzialność za ochronę pszczół w Polsce i samo z siebie wdroży systemowe rozwiązanie tego problemu?

Opracowano na podstawie:

Bielsko-Biała Wyborcza, Giną pszczoły, ale w ministerstwie mówią, że to nie ich sprawa. I chwalą się pracą poprzedników, http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,22324870,gina-pszczoly-ale-w-ministerstwie-mowia-ze-to-nie-ich-sprawa.html?disableRedirects=true, Data publikacji: 2017.09.05, Data odczytu: 2017.09.14

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1404

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)