Portal Pszczelarski

Miejskie pszczelarstwo w Warszawie nabiera rozpędu 2017

pszczelarstwo mazowieckie pszczelarstwo miejskie ule na dachu hotelu ule na dachu banku Dariusz Suchenek Jan Tenderenda Kamil Baj Pszczelarium

Jak poinformował pierwszy program polskiego radia na swojej stronie internetowej, miejskie pszczelarstwo cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko w Warszawie (choć w samej stolicy jest kilkaset zasiedlonych uli).

W 2010 roku, trend komercyjnego pszczelarstwa miejskiego zapoczątkował Hotel Hyatt (obecnie Hotel Regent) w Warszawie (wspominaliśmy o nim w artykule: Ule na dachu hotelu). Aktualnie znajduje się na jego dachu 7 zasiedlonych uli, z których rocznie pozyskuje Dariusz Suchenek (opiekun pasieki i szef kuchni hotelu) od 350-500 kg miodu. Tak dużą ilość miodu tłumaczy ciągłością pożytków w okolicy. Ma to swoje uzasadnienie, wszak dookoła są Łazienki Królewskie i Park Morskie Oko. O tak pokaźnych zbiorach miodu nie może jednak mówić w odniesieniu do swojej pasieki zlokalizowanej w ogrodzie, ok. 50 km od Warszawy. 

Spostrzeżenia pana Dariusza Suchanka potwierdza również pan Jan Tenderenda z warszawskiego Deutsche Banku, na dachu którego w kwietniu 2016 roku postawiono ule. Dodaje również, że miejski miód jest świetnej jakości. Ma na to potwierdzenie z Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich w Puławach i w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.

Kamil Baj z Pszczelarium też zauważa coraz więcej uli w miastach. Wskazuje również, że tereny wiejskie coraz bardziej stają się mniej przyjazne dla pszczół, głównie ze względu na stosowanie pestycydów w rolnictwie. Nie mówi jednak, że sytuacja jest tragiczna. Jest dużo lepiej niż np. w Niemczech (gdzie od dawna stosuje się sztuczne nawozy) czy w Kanadzie (gdzie pszczoły zapylają wielusethektarowe monokultury, tj. jednolite uprawy).

Rozwojowi pszczelarstwa miejskiego służy nie tylko dostępność pożytków, ale również odpowiednia polityka włodarzy miast i przychylność prawa. Możemy zatem spodziewać się, że pszczelarstwo miejskie będzie rozwijać się jeszcze szybciej, i to nie tylko w Warszawie.

Opracowano na podstawie:

Polskie Radio, Miejskie pszczelarstwo w rozkwicie, a miód z dachu hotelu czy banku nie ustępuje jakością innym, http://www.polskieradio.pl/42/5202/Artykul/1742253,Miejskie-pszczelarstwo-w-rozkwicie-a-miod-z-dachu-hotelu-czy-banku-nie-ustepuje-jakoscia-innym, Data publikacji: 2017.03.21, Data odczytu: 2017.03.22

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2321

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2017-03-27 17:13:12

Faktycznie jest coraz więcej uli w większych miastach. Nie wiem ile jest w Poznaniu czy we Wrocławiu, ale tak sobie myślę, że Warszawie chyba nie będą odbiegać. W Krakowie może być gorzej nieco bo tam smogu jest sporo. To samo w Nowym Sączu.



  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu