Portal Pszczelarski

Los pszczół leśnych z terenu Puszczy Augustowskiej 2017

pszczelarstwo podlaskie Leśna Brać Bartna Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego w Augustowie

Leśnicy z Nadleśnictwa Augustów sprawdzą jak leśne pszczoły przetrwały tegoroczną zimę w Puszczy Augustowskiej. Są przygotowani na wszystko, ponieważ zeszły rok (2016) nie należał do najlepszych - lato było chłodne i mokre, przez co pszczoły nie mogły zgromadzić dużych zapasów miodu. 

Nadleśnictwo Augustów wspólnie z trzema innymi nadleśnictwami północno-wschodniej Polski, tj. Browsk, Maskulińskie i Supraśl oraz SGGW i Uniwersytetem w Białymstoku podjęli się realizacji projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Celem tego dwuletniego projektu była m.in. budowa barci i kłód bartnych, szkolenia dla potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych,analizy prawne oraz prowadzenie badań naukowych w kontekście genetyki pszczół leśnych.

Choć realizacja projektu dobiegła końca, leśnicy nie pozostawiają pszczół bez dozoru. Co więcej, jak informuje portal RadioMaryja.pl, chcą aplikować o środki z programu współpracy transgraniczej, które pozwoliłyby m.in. na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego.

Ich nadrzędnym celem jest kultywowanie tradycyjni bartnych, które zostały wyparte przez rozwój rolnictwa, przemysłu i zdecydowanie bardziej efektycznych metod hodowli pszczół na przełomie XVIII i XIX wieku. Czy im się to uda? Musimy poczekać.

Opracowano na podstawie:

Bialystok.Wyborcza.pl, Leśnicy sprawdzą barcie i kłody bartne w Puszczy Augustowskiej, http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,21513143,lesnicy-sprawdza-barcie-i-klody-bartne-w-puszczy-augustowskiej.html, Data publikacji: 2017.03.18, Data odczytu: 2017.03.20

Radio Maryja, PODLASKIE. LEŚNICY SPRAWDZĄ BARCIE I KŁODY BARTNE W PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ, http://www.radiomaryja.pl/informacje/podlaskie-lesnicy-sprawdza-barcie-klody-bartne-puszczy-augustowskiej/, Data publikacji: 2017.03.19, Data odczytu: 2017.03.20

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3150

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2017-03-25 12:00:26

Ciekawe jak przetrwały. Projekt godny pochwały ale tyle co pieniędzy kosztował to lepiej byłoby kupić teren i stworzyć ogromną pasiekę. No ale Unia daje też kasę na idee, więc niech i tak będzie. Kibicuję, nie neguję.



  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Majowy miodek z mniszka lekarskiego