Portal Pszczelarski

Zdrowie z lasu - podsumowanie projektu

pszczelarstwo podkarpackie Zdrowie z lasu Artur Święch pasieka w lesie

Autorski projekt "Zdrowie z lasu" doczekał się podsumowania. Celem jego koordynatora Artura Święcha było zwiększenie populacji pszczół, za sprawą zakładania pasiek w lasach i na terenach przyleśnych. 

Nadleśnictwo Tuszyma w powiecie mieleckim w ramach programu edukuje dzieci. Cały rok trwała akcja podglądania życia pszczół w przeszklonym ulu. Obecnie z powodu zimy owady znalazły się w standardowym ulu, ale na wiosnę z powrotem znajdą się w tym interaktywnym. Nadleśnictwo Tuszyma przygotowało też wystawę pszczelarską, którą odwiedziło jak na razie siedem tysięcy osób.

Jednym z głównych celów całej akcji jest stworzenie miejsc przyjaznych dla owadów zapylających. Znaleziono aż pięć tego typu powierzchni, na których trwa akcja sadzenia roślin miododajnych.

Opracowano na podstawie:
Radio Rzeszów, Podsumowano projekt "Zdrowie z lasu", http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/51526/podsumowano-projekt-zdrowie-z-lasu, data publikacji: 2016.11.30, data odczytu: 2016.11.30.



Liczba wyświetleń artykułu: 1237

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kurczak teriyaki z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Bigos z miodem

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie