Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w województwie opolskim 2016

pszczelarstwo opolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie kluczborskim Zdzisław Gmyrka Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu

Ostatnie dwa miesiące przyniosły wiele niepokojących informacji na temat coraz to nowych ognisk zgnilca amerykańskiego na Opolszczyźnie. Czy w tej chwili sytuacja jest już opanowana? 

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu Strefa Agro, w Niwicy pod Nysą sytuacja wygląda coraz lepiej. Mirosława Stępień, pełniąca funkcję zastępcy powiatowego lekarza weterynarii poinformowała, że na tę chwilę zakończył się już przegląd pasiek w obszarze zapowietrzonym ustanowionym przez wojewodę. Przeglądy nie ujawniły nowych ognisk choroby, ale zostaną one powtórzone na wiosnę, kiedy już będzie można zaglądać do pasiek. Wtedy też zapadanie decyzja o cofnięciu wyznaczonego obszaru, a tym samym ograniczeń nałożonych na lokalnych pszczelarzy. 

Inaczej sprawa wygląda w powiecie kluczborskim. Tutaj eksperci potwierdzili, że w dwóch zgłoszonych jeszcze we wrześniu pasiekach faktycznie występuje zgnilec złośliwy. Krzysztof Bocianek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kluczborku poinformował, że na wyniki badań czeka jeszcze jedna pasieka. W tym momencie wyznaczony tam obszar zapowietrzony sięga do gminy Byczyna i granicy województwa wielkopolskiego. Jeżeli wyniki ostatnich badań potwierdzą chorobę, to obszar dosięgnie nawet powiatu namysłowskiego.
Zdaniem Zdzisława Gmyrka, prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, poniekąd winę za szybkie rozprzestrzenianie się zgnilca ponosi brak obowiązkowych kontroli uli, które niegdyś dokonywane były z urzędu i pomagały w szybkim zlokalizowaniu źródeł choroby. 

Opracowano na podstawie:
Strefa Agro, Zaraza gnębi opolskie pszczoły. Nie da się ich leczyć, trzeba je zabijać, http://www.strefaagro.nto.pl/artykul/zaraza-gnebi-opolskie-pszczoly-nie-da-sie-ich-leczyc-trzeba-je-zabijac, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.10.13.



Liczba wyświetleń artykułu: 2361

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu