Portal Pszczelarski

Ule na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_G%C3%B3rniczo-Hutnicza_im._Stanis%C5%82awa_Staszica_w_Krakowie#/media/File:Agh_cracow_a0_building.JPG Autor: Zyxist

pszczelarstwo małopolskie ule na dachu pszczelarstwo miejskie ule na dachu AGH Anna Nyczyk-Malinowska miód lipowy

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dołączyła do grona instytucji, na których dachach powstały miejskie pasieki. Powstała ona na wniosek młodej pani doktor, Anny Nyczyk-Malinowskiej, która jest pszczelarzem od pokoleń. 

Doniesienia na temat planowanej pasieki już w czerwcu przekazywała Polska Agencja Prasowa. Tymczasem niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki, w którym do grona studentów dołączą również pszczoły. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Fakt, na dachu budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki bezpieczne schronienie znalazło 300 tysięcy owadów.

Dr Anna Nyczyk-Malinowska przekonuje, że owady zamieszkujące miasto paradoksalnie mają lepsze warunki do życia, niż ich pobratymcy z terenów wiejskich, na których narażone są między innymi na opryski prowadzone przez rolników. Na terenie Krakowa znajdują one wiele miododajnych roślin, przede wszystkim drzew lipy. To właśnie miód lipowy, którego mało zebrano na obszarach wiejskich, może się okazać hitem pasieki na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Sama pomysłodawczyni jest spokojna o powodzenie swojego projektu. Jak na razie pszczoły mają się bardzo dobrze. Nyczyk-Malinowska liczy, że podobne inicjatywy spotęgują w społeczeństwie (także akademickim) zainteresowanie przyszłością tych owadów. 

Opracowano na podstawie:
PAP, Pięć uli i 300 tys. pszczół na dachu Akademii Górniczo-Hutniczej, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410217,piec-uli-i-300-tys-pszczol-na-dachu-akademii-gorniczo-hutniczej.html, data publikacji: 2016.06.22, data odczytu: 2016.09.19.
Fakt, Pszczoły na dachu AGH, http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/pszczoly-mieszkaja-na-agh/bheb42c, data publikacji: 2016.09.19, data odczytu: 2016.09.19.



Liczba wyświetleń artykułu: 2762

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-20 18:16:12

Kurde, jestem z Krakowa i nie wiedziałem o tym! DZIĘKI :)



  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna