Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo miejskie w Lublinie ma zielone światło

Źródło tła: Google Maps

pszczelarstwo lubelskie pszczelarstwo miejskie Tomasz Gałuszka Katowicki Uniwersytet Lubelski ule na dachu ule na KUL w Lublinie

Owady hodowane w mieście mają bardzo dobre warunki do życia i rozwoju. Być może trend związany z zakładaniem miejskich pasiek będzie coraz bardziej popularny w całej Polsce. 

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Polską Agencję Prasową z księdzem Tomaszem Gałuszką, pszczelarzem i opiekunem pasieki na dachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miejskie pszczoły znalazły tu bezpieczną przystań. 

O przyjaznym dla pszczół środowisku miejskiej dżungli możemy mówić przede wszystkim z uwagi na wyższą, niż na wsi, temperaturę, a także większą różnorodność roślinności, przede wszystkim drzew. Na wsiach lipy są często ścinane, by pozyskać przestrzeń pod rozwój rolnictwa. Tymczasem w miastach należą one do bardziej popularnych drzew występujących w parkach i na skwerach. Dzięki wyższej ciepłocie, dłużej trwa również okres nektarowania roślin.

Miejscy pszczelarze dobierają spokojne odmiany owadów. Sami pracę przy pszczołach wykonują bez konieczności przebierania się w ochronne uniformy. Dlatego owady żyjące w mieście nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Obserwacje poczynione przez księdza Gałuszkę na terenie jego pasieki potwierdzają, że pszczoły w Lublinie mają się bardzo dobrze, są chętne do pracy i dają więcej miodu. Nie zaobserwowano również wśród nich chorób. Pierwsza partia miodu zostanie poddana szczegółowej analizie, ale na razie wydaje się być całkowicie zdrowa. 

Jeszcze do zeszłego roku trzymanie uli w Lublinie było zabronione. Ale znowelizowane przepisy dają zielone światło dla zakładania pasiek, na razie jedynie przez instytucje edukacyjne. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lublinie, Marta Smal-Chudzik, w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdziła, że w przyszłości planuje się dalsze złagodzenie przepisów, by podążać za trendem miejskiego pszczelarstwa. Władze miasta z uwagą wysłuchają opinii mieszkańców na ten temat. Z pewnością zostanie to poprzedzone akcją informacyjną dotyczą roli pszczół w miejskim ekosystemie. 

Opracowano na podstawie
Polska Agencja Prasowa, Pszczoły lubią miasto - miasto lubi pszczoły, http://www.pap.pl/aktualnosci/news,627890,pszczoly-lubia-miasto---miasto-lubi-pszczoly.html, data publikacji: 2016.08.29, data odczytu:2016.09.14

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast



Liczba wyświetleń artykułu: 2192

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Linia pszczół cau: KP

Wymiana matek pszczelich a tworzenie odkładów

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll